Dwudniowe spotkanie z artystami z Indii to efekt współpracy teatru Kasba Arghya z Teatrem Cinema z Michałowic.
To są nasi przyjaciele z Kalkuty, którzy łączą bardzo trudne rzeczy: swoje taneczne i teatralne tradycje z takimi tekstami, jak Makbet – powiedział Tadeusz Rybicki, aktor Teatru Cinema, który podczas spektaklu tłumaczył prezentowany utwór na język polski.
Wiersz Harolda Pintera pt. "Football amerykański. Refleksja na temat wojny w zatoce" przedstawiony był w konwencji teatru współczesnego.
Mówi współczesnym językiem o bieżących sprawach świata – trudnych, odzierające te sprawy ze stereotypów, do których przyzwyczaiły nas media. Pozwala poznać inny punkt widzenia, skłania do refleksji – czy tak naprawdę chodzi o wojnę o ideały. Tekst Pintera dotyczy ofiar terroryzmu i w momencie, kiedy to słowo jest nadużywane w kontekście ofiar cywilnych – dzieje się coś bardzo niedobrego. Cywile w Iraku nie byli częścią systemu i ten tekst stawia trudne pytania, np. czy 3 tysiące osób poległe 11 września, gdy runęły wieże World Trade Center – równoważą śmierć 600 tysięcy Irakijczyków, którzy nie byli żołnierzami. To dobre, ludzkie pytanie – czy cywilizacja zachodnia poszła uczyć świat rozumu, czy po prostu po surowce – opowiadał T. Rybicki.
Po przejmującym, pełnym emocji i wrażliwości spektaklu, odbył się koncert w wykonaniu muzyka Samyabraty Mukherjee’go, który zaśpiewał tradycyjne hinduskie pieśni, grał na instrumencie nazywanym „esraj”.
Kasba Arghya – to grupa teatralna z Kalkuty (Indie). Dyrektorem grupy jest Manish Mitra, reżyser i twórca teatralny, specjalizujący się w pracy z tradycyjnymi indyjskimi formami teatralnymi. Praca teatru Kasba Arghya skupiona jest na badaniu tradycyjnych elementów kultury Indii – teatralnych, muzycznych i tanecznych, i na ich podstawie rozwijaniu nowoczesnego języka teatru. Artyści zespołu Kasba Arghya nieustannie pracują nad zgłębianiem etnicznych źródeł własnej kultury. Aktorzy teatru są świetnie wyszkolonymi specjalistami w dziedzinie tradycyjnych indyjskich form tańca, m.in.: kathakali, kutiyattam i kalaripayattu. W swojej pracy, poprzez trening fizyczny, dążą do zrozumienia ciała aktora działającego na scenie i zasad jego scenicznej obecności. Starają się też stworzyć własną, oryginalną metodę scenicznej fizycznej narracji i teatralnego obrazowania.
Artyści z Kalkuty nie wyjeżdżają jeszcze z naszego regionu. W Michałowicach będą prowadzić warsztaty oparte na tradycyjnym teatrze i tańcu hinduskim, z elementami jogi, pracy z ciałem i sztukami walki. Zajęcia będą się odbywać do piątku, 23 listopada (z wyjątkiem wtorku). Są jeszcze miejsca, więc można się zgłaszać poprzez profil facebook'owy Teatru Cinema lub e-mail: teatrcinema@wp.pl.