Jej granice już wkrótce zostaną rozszerzone o blisko 150 ha. Część działek już ma swoje przeznaczenie. Lada moment Rada Ministrów zmieni obowiązujące rozporządzenie.
Zarząd Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości złożył wniosek o zmianę granic w listopadzie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich miesięcy był on kilkakrotnie modyfikowany.
– Po zmianie obszar kamiennogórskiej strefy wyniesie ponad 386 ha. Teraz tereny inwestycyjne zajmują około 240 ha – mówi jej prezes Szymon Madera.
Zwiększy się dotychczasowy obszar strefy w gminie Nowogrodziec (miejscowość Wykroty), a także w Jaworze. Zostanie rozszerzona zarówno o nowe tereny na Dolnym Śląsku (w Jeleniej Górze, mieście i gminie Prusice, Żmigrodzie), jak i w Wielkopolsce (w gminie Odolanów- miejscowości Raczyce, Garki, Gliśnica) oraz w Ostrowie Wielkopolskim.
– Zaproponowane do włączenia grunty mają korzystną lokalizację, dostęp do mediów i szlaków komunikacyjnych. Gwarantują realizację nowych inwestycji – zapewnia Szymon Madera.
Jakich? Ministerstwo Gospodarki już w projekcie rozporządzenia przedstawia projekty konkretnych inwestycji, między innymi: Fabryka Mebli „Gawin”, Global Pollena, Stone Tech GmbH. W sumie jest ich 15. Deklarowane nakłady inwestycyjne to 495,70 mln zł. Zakłada się utworzenie 1855 miejsc pracy.
Która z tych firm (a może jakaś inna) trafi do Jeleniej Góry? Jeszcze nie wiadomo. Z zapowiedzi programowych prezydenta Marka Obrębalskiego wynikało, że postara się, aby strefa przyjazna dla małej przedsiębiorczości pojawiła się w stolicy Karkonoszy.
Obecnie na terenie kamiennogórskiej strefy działalność gospodarczą prowadzi bądź jest w trakcie inwestycji ponad 40 firm. Nakłady inwestycyjne przekroczyły 1 mld 155 mln zł. Zatrudnionych jest 4 tys. osób.