- Dostaliśmy 15 nowych komputerów - mówi dyrektor szkoły Zbigniew Stępień. – Uczniowie są zachwyceni, bo nasz poprzedni sprzęt był już naprawdę bardzo stary. Obecnie kończymy montaż nowych komputerów i kosmetyczne prace w sali komputerowej, ale uczniowie już z nowych komputerów korzystali przed feriami – dodaje dyrektor.
Podobne wyposażenie w 2014 roku trafiło również do: Szkół Podstawowych nr 2, 8 i 10, Gimnazjum nr 1 i nr 4, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 i nr 2, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych oraz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W kilku szkołach kupiono również sprzęt towarzyszący: drukarki, projektory czy tablice multimedialne.
- Całość wydatków poniesionych na komputeryzację przez Miasto w placówkach oświatowo-wychowawczych w 2014 roku to kwota około pół miliona złotych – mówi Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM w Jeleniej Górze. - W 2013 roku natomiast zakupiono do wszystkich jeleniogórskich placówek komputery stacjonarne, laptopy i tablety, które służą nauczycielom w dydaktyce oraz w sprawniejszej obsłudze dziennika elektronicznego, obecnego już w coraz większej liczbie szkół. Kupiono wówczas 40 komputerów stacjonarnych, 12 notebooków i 103 tablety za kwotę ok. 200 tys. złotych. Oprócz wymienionego sprzętu, w 2013 roku do Zespołu Szkół Elektronicznych i Gimnazjum nr 3 trafiła kompleksowo wyposażona pracownia komputerowa dla uczniów. Druga, o podobnym wyposażeniu, powstała w minionym roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego – dodaje naczelnik.
W pierwszej fazie komputeryzacji szkół w latach 1992 – 2008 to Ministerstwo Edukacji Narodowej organizowało konkursy pod nazwą „Pracownie komputerowe dla szkół”. W ostatnich latach ciężar wyposażania szkół w nowy sprzęt spadł przede wszystkim na barki samorządów prowadzących oświatę w gminach. Te wspierane są przez programy Unii Europejskiej.
- W poprzednim okresie programowania w latach 2007 -2013 w Jeleniej Górze prowadzonych było wiele projektów unijnych – mówi Paweł Domagała. - Przykładem są: „Dolnośląska oświata liderem projakościowych zmian w polskim systemie oświaty” czy „Modernizacja centrów kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku”, z których kupiono sprzęt do pracowni komputerowych dla Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 oraz w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”
– wymienia naczelnik oświaty i dodaje: „porównując komputeryzację jeleniogórskich szkół do stanu bazy placówek w innych miastach Polski można powiedzieć, że jest on na całkiem przyzwoitym poziomie. To jednak nie zmienia faktu, że trzeba go stale uzupełniać i unowocześniać, aby nie zostać w tyle za techniką stale podążającą do przodu.