Związek Gmin Karkonoskich kupił 6 500 sztuk pojemników na bioodpady o pojemności 120 i 240 litrów. Wkrótce trafią one do mieszkańców gmin należących do związku.
Są to pojemniki koloru brązowego z naniesioną w sposób trwały informacją do jakiego celu są przeznaczone. Pojemniki wyposażone są w otwory wentylacyjne, niezbędne przy magazynowaniu odpadów ulegających biodegradacji.
Zakupione pojemniki przez ZGK przekazane zostaną do gmin członkowskich związku, a następnie rozdysponowane wśród mieszkańców – mówi dyrektor biura ZGK Łukasz Hada. - Zasady przekazywania pojemników do mieszkańców określi każda gmina indywidualnie. Przypominamy, że do pojemników należy wrzucać: odpady z ogrodów: skoszona trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, kwiaty, fusy po kawie lub herbacie, trociny i korę drzew, niezaimpregnowane drewno, resztki jedzenia, pieczywo, skorupki po jajkach, roślinne resztki kuchenne, słoma, siano i trociny, zepsute owoce/warzywa i ich przetwory. Nie należy wrzucać do odpadów biodegradowalnych: kości, padliny, płynnych resztek, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, środków ochrony roślin, płyt wiórowych i pilśniowych, ziemi, kamieni, drewna impregnowanego, kurzu z odkurza, leków, suplementów, włosów i sierści. Jednocześnie prosimy, aby odpady były wrzucane do pojemników luzem, czyli bez worków i toreb plastikowych.