- Ta uchwała to wprowadzenie czytelnych reguł dzierżawy i najmu lokali komunalnych – mówi Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. - Wprowadziliśmy m.in. zapisy o preferencyjnych cenach dzierżawy dla osób bezrobotnych i niepełnosprawnych, które będą chciały złożyć działalność gospodarczą. Po drugim nieskutecznym przetargu decyzję o wydzierżawieniu podejmie prezydent po konsultacji z komisją rozwoju. Projekt tej uchwały był konsultowany z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców. Mam nadzieję, że pomysł okaże się trafny i życie gospodarcze w mieście znacząco się poprawi. Na kolejnych sesjach będziemy też dyskutować o podziale tych lokali na strefy oraz stworzymy listę lokali w centrum miasta, które powinny zostać w naszych rękach. Chcemy przy kolejnych przetargach wpisywać też funkcję użytkową dla danych lokali, by w centrum nie były tylko same banki – dodaje wiceszef miasta.
Zgodnie z nową uchwałą, osoby bezrobotne mogą liczyć na 80 % ulgi ustalonej stawki w pierwszym roku obowiązywania najmu, 50% w drugim roku oraz 20% w trzecim roku. Dla lokalu dostosowanego przez dzierżawcę do potrzeb osób niepełnosprawnych najemca może liczyć na 20% zniżkę. Przewidziano też 60% ulgi za piwnice nie wykorzystane do prowadzenia działalności gospodarczej oraz za pomieszczenia kotłowni, wykorzystywane na magazyny opału.
Zdaniem Rafała Szymańskiego, radnego PiS, same ulgi dla osób bezrobotnych nie wpłyną na zmniejszenie bezrobocia i ożywienie miasta. - Do tego potrzebne są również inne działania wspierające osoby bezrobotne, a nie tylko same ulgi na dzierżawę lokali komunalnych – mówił na sesji Rafał Szymański.
Nowa uchwała wprowadza również zmianę granic stref – m.in. zlikwidowana została strefa IA (ul. Pionierów Jeleniej Góry, Mroczna, Plac Piastowski). Obecnie są cztery strefy opłat.