Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11490
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowości w Książu

Wtorek, 19 lipca 2022, 5:59
Autor: Mateusz Mykytyszyn/Zamek Książ
Wałbrzych: Nowości w Książu
Fot. Użyczone/Zamek Książ
Cenne barokowe meble oraz szable kawaleryjskie to kolejne eksponaty, które Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazało w depozyt Zamkowi Książ w Wałbrzychu. Można je zobaczyć w Sali Jana Henryka na III piętrze.

To kolejna odsłona współpracy między instytucjami, zainicjowana w 2015 r. otwarciem wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”. Dodatkowo salon i korytarz w jego pobliżu zostały udekorowane barokowymi obrazami ze zbiorów Muzeum Porcelany w Wałbrzychu oraz od prywatnych depozytariuszy.

Zamek Książ w Wałbrzychu konsekwentnie realizuje politykę udostępniania kolejnych przestrzeni oraz doposażania poszczególnych komnat. Dzięki trwającej już ponad siedem lat naszej współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu wiele z oryginalnych elementów wyposażenia Książa wchodzących niegdyś w skład historycznej kolekcji książąt Hochberg von Pless powróciło do swoich pierwotnych lokalizacji – wyjaśnia prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
Także i w tym roku – a robimy to konsekwentnie od siedmiu lat – wierni naszej pierwotnej idei udostępniamy w Zamku Książ kolejne zabytki, z których wiele ma prawo uchodzić za pochodzące z historycznej kolekcji rodziny von Hochberg, które do 1942 r. znajdowały się w tej niezwykłej rezydencji” – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - Poczynając od wyjątkowej wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”, którą wspólnie otworzyliśmy 11 lipca 2015 r., kontynuujemy naszą obopólnie korzystną współpracę. Współpracę niezwykłą w skali kraju, której partnerami są państwowa instytucja muzealna i spółka, której założycielem i właścicielem jest Gmina Wałbrzych. Nie mamy wątpliwości, że nasza tutaj obecność przyczyni się do otrzymania przez Zamek Książ ekskluzywnego tytułu „Pomnika Historii”, o który ta rezydencja zabiega”.

Tym razem Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępnia zespół cennych śląskich mebli barokowych, które nadadzą niepowtarzalny charakter wnętrzom zamkowym, uczynią je prawdziwszymi i bardziej intymnymi. Wśród tych mebli znajdują się: kabinet – sekretarzyk z 1. połowy XVIII w., bufet z 1681 r. oraz stół i cztery zydle z XVII w. Ostatnie z nich pochodzą najprawdopodobniej z historycznej kolekcji Zamku Książ.

Tym sposobem kolejny już raz przestrzeń Zamku Książ wzbogacamy przykładami wybornych mebli, które zapewne także należały niegdyś do wyposażenia tutejszych komnat zamkowych, a zarazem wyjątkowo cennymi przykładami dawnego śląskiego meblarstwa – mówi Piotr Oszczanowski.

Dopełnieniem tegorocznego depozytu Muzeum Narodowego we Wrocławiu w Zamku Książ są zabytki militarne. Muzeum przekazuje w depozyt trzy szable kawaleryjskie, w tym jedną oficerską, które pochodzą z XIX wieku. Wybór tych zabytków to nie jest przypadkowy. W Zamku była niegdyś sala rycerska – zbrojownia, a właściciele zamku zapamiętani zostali także jako wyborni rycerze i żołnierze.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
617
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group