Pałac Bad Muskau, nazywany również Nowym Zamkiem, wzniesiony został w XVI w. W czasie wojen napoleońskich stał się własnością księcia Hermanna von Pücklera. Ten znany podróżnik i architekt zaprojektował założenie parkowe otaczające pałac, będące obecnie Mużakowskim Parkiem Narodowym.
– Pałac długo popadał w ruinę. W ostatnich latach został odbudowany. W tym roku przypada 200-tna rocznica budowy parków do niego przyległych, które znajdują się po stronie Polskiej. Historycznie należały niegdyś do Dolnego Śląska. Park , jako jedyny w Saksonii, wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa Natury i Kultury UNESCO i łączy Niemców oraz Polaków. Pałac jest mało znany, ponieważ znajdował się przy strefie granicznej, gdzie nikt nie miał wstępu. Obecnie każdy może go zwiedzić – mówił Marian Piasecki.
Model pomniejszony 25 razy kosztował ponad 200 tys. zł. Pół roku robiło go ośmiu najlepszych rzemieślników z regionu. Jest to 46. eksponat w Parku Miniatur. – Miniatura w rzeczywistości ma ok. 4 m szerokości, 5 m długości i 2 m wysokości. Robiłam w niej okna, balkoniki i gzymsy. Nie jest to łatwa praca, ale bardzo nowatorska i satysfakcjonująca – opowiadała Justyna Nowicka, modelarz z Parku Miniatur.
W uroczystości wzięli udział: Bernard Lange - starosta Göerlitz, Andreas Bänder - burmistrz Bad Muskau, skąd pochodzi pałac, Bożena Wiśniewska - burmistrz Kowar oraz Wiesław Dzierzba z Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.
- Miniatura wygląda jak oryginał i bardzo mi się podoba. Pałac był zapomniany przez wiele lat. W ubiegłym roku zakończyliśmy jego odbudowę i zachęcamy do zwiedzania. Będziemy realizować różne projekty w ramach współpracy przygranicznej i cieszę się, że strona polska zrealizowała miniaturę, promując tym samym zarówno pałac, jak i Park Mużakowski – mówił Bernard Lange.
- Jestem zaskoczony pięknem pałacu i podobieństwem do oryginału. Będziemy promować Park Miniatur i powiat jeleniogórski, by nasi mieszkańcy przyjeżdżali tu poznawać nowe atrakcje. Jest to kolejny etap współpracy regionów polsko-niemieckich – stwierdził Andreas Bänder.
Celem spotkania było również omówienie warunków wystawienia miniatury Pałacu Bad Muskau i miniatury ratusza Göerlitz na Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB 2016 w Berlinie, jak również wzięcia udziału w targach Konwenta 2015 w Löbau. Ponadto ustalono warunki prezentowania we wrześniu miniatury Pałacu Moszna w Hali Stulecia we Wrocławiu.