Ekspozycja stanowi próbę ukazania trwałości wartości kultury tradycyjnej, przeniesionej na zachodnie ziemie Polski po 1945 roku przez osiedleńców z regionów II Rzeczypospolitej oraz polskich reemigrantów z Bośni i Bukowiny.
Kilka milionów Polaków przeniosło na nowe ziemie, oprócz skromnego bagażu przedmiotów materialnych, bogactwo tradycji z miejsc pochodzenia. Są one kultywowane do dziś w kręgu społeczności lokalnych jako wyraz przywiązania do przekazu pokoleń.
Podczas trwania ekspozycji prezentowany będzie materiał filmowy: z opowieściami o realiach opuszczonych ojczyzn, relacjami o kontekście osiedleń w nowej ojczyźnie, prezentacją przedmiotów zachowanych z czasów przesiedleń kumulujących pamięć zbiorową oraz wykonaniami tradycyjnej muzyki i pieśni.
Ponadto wystawie towarzyszyć będzie konferencja naukowa (17.11) pt. "Przestrzeń utracona, przestrzeń pozyskana" z udziałem antropologów kultury i folklorystów poświęcona problemowi trwałości tradycji w procesie adaptacji do nowych warunków zaistniałych w wyniku powojennych zasiedleń Dolnego Śląska, wydawnictwo pokonferencyjne oraz warsztaty rękodzieła ludowego i wykłady (23.10 – 20.11).