Dzięki współpracy Miejskiego Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu z Narodowym Centrum Kultury mieszkańcy Warszawy mogą oglądać wystawę łączącą poezję, fotografię i malarstwo pt. “Dziedzictwo Budnik. Testament kamieni”
Wystawa plenerowa, której otwarcie odbyło się kilka dni temu, jest dostępna w centrum stolicy na Skwerze Hoovera przy Krakowskiem Przedmieściu 60a. Prezentowane na niej prace można oglądać do 20 lipca. Artyści biorący udział w wystawie to: Teresa Kępowicz – malarstwo, Anna Kadłubowska Pilich – poezja, Beata Chłopeniuk, Iwona Garguła – Kuć, Nina Hobgarska, Agnieszka Hundert - Wawrzyniak, Wojciech Miatkowski, Norbert Wawrzyniak, Zygmunt Trylański – fotografia. Kurator: Nina Hobgarska.
W Karkonoszach są jeszcze miejsca, które nie do końca zostały poznane i opisane – mówi dyrektor Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu Agnieszka Lemiszewska. - Spotkanie z nimi to mierzenie się z legendą. Jako przykład posłużyć mogą Budniki. Dawna miejscowość, której nie ma już na mapie geograficznej Kotliny Jeleniogórskiej górska osada położona pomiędzy Kowarami a Karpaczem, na trasie z Kowar na Śnieżkę. Historia Budnik przedwojenna i powojenna jest wciąż tajemnicza. Świat opisany przez byłych mieszkańców dawno nie istnieje. Ale ta przestrzeń uruchamia wyobraźnię. Jest inspiracją dla sztuki. Na wystawie „Dziedzictwo Budnik. Testament kamieni” - malarstwo, poezja i fotografia mówią tym samym językiem sztuki i ukazują nie tylko piękno górskiej natury, lecz również bogactwo i złożoność historii tego miejsca.