Środa, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 4902
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O budownictwie i zmianach ustawowych

Środa, 7 września 2022, 10:08
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O budownictwie i zmianach ustawowych
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek (6.września) w Hotelu Mercure odbyła się konferencja pt. "Planowanie. Budownictwo. Rozwój" zorganizowana przez senatora Krzysztofa Mroza. Jak mówił wiceminister rozwoju i technologii, wkrótce skróci się czas potrzebny na uchwalenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a studium zastąpią plany ogólne.

Podczas konferencji, na którą senator zaprosił m.in. urzędników i samorządowców z regionu była mowa o trzech kwestiach.

Zmiany w ustawie o planowaniu przestrzennym oraz prawie budowlanym - przedstawił Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Z kolei o finansowaniu programów budownictwa mieszkaniowego dla jednostek samorządu terytorialnego mówił Tomasz Robaczyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Ostatnim tematem były źródła finansowania inwestycji proekologicznych przez samorządy w oparciu o środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o czym opowiadał Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Przez wiele lat pracowałem w Radzie Miejskiej - w Komisji Rozwoju, która m.in. zajmowała się planami zagospodarowania przestrzennego i wiem jak to jest ważne, a jednocześnie trudne. One kształtują jak wyglądają nasze miasta, wioski - gdzie, co można budować, ile ma być zieleni - powiedział na wstępie senator Krzysztof Mróz.

Proponowane zmiany nadal mają uwzględniać konsultacje społeczne, a co za tym idzie uwagi mieszkańców, ale czas ich uchwalenia ma się znacząco skrócić.

Chcemy przyspieszyć kompetencje gmin, aby sprawnie realizowały plany miejscowe. Z drugiej strony pomoże to inwestorom, bo wieloletnie okresy oczekiwania są zniechęcające dla inwestorów - powiedział wiceminister Piotr Uściński, który zakłada, że nowa ustawa wejdzie w życie w pierwszym kwartale 2023 roku. - Odstąpimy od konieczności przygotowania studium i zastąpimy go planem ogólnym, który będzie prostszy i można szybciej go przygotować. Będzie można równolegle procedować nad planem ogólnym i planem miejscowym. Do 2026 roku będzie okres przejściowy, gdzie wszystkie gminy będą uchwalały plany ogólne, a my gminy wesprzemy w tym finansowo - mówił P. Uściński, który zapewnia, że proces uchwalenia planu miejscowego skróci się z 2-3 lat nawet do 8 miesięcy, a w przypadku prostych zmian, korekt - może to trwać 2-3 miesiące.
W trakcie konferencji zachęcimy samorządy do zgłaszania wniosków do BGK, bo udało nam się uwolnić limity na realizację zadań komunalnych. Jest spora kwota na to, by samorządy budowały mieszkania komunalne i społeczne - powiedział Tomasz Robaczyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Z kolei przedstawiciel WFOŚiGW mówił m.in. o Programie regionalnego wsparcia edukacji ekologicznej.

Rusza program wsparcia inicjatyw proekologicznych, z których będą mogły skorzystać organizacje pozarządowe, ale także jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalna kwota dofinansowania to 150 tys. zł - ogłosił Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW.

Twoja reakcja na artykuł?

3
14%
Cieszy
7
32%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
9%
Złości
9
41%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
363
Tak
20%
Nie
60%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Kiedyś kościół i pałac, a dziś pusty plac i market
 
Aktualności
Będzie więcej wody z ziemi w Cieplicach
 
Aktualności
Złoty medal dla piechowiczanki!
 
112
"Kosił" zaparkowane po kolei
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group