Internet, bezpieczeństwo dzieci w cyberprzestrzeni i ekologiczne źródła energii elektrycznej to główne tematy seminarium które dzisiaj odbyło się w Kolegium Karkonoskim z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Prelegentów słuchali studenci oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Jeleniej Góry i okolic.
W tym roku seminarium przebiegało pod hasłem „Bezpieczeństwo dzieci w cyberprzestrzeni”, a w roku ubiegłym był to dostęp do internetu osób niepełnosprawnych. Spotkanie poprowadził i pierwszy wykład wygłosił Włodzimierz Pawlak, nauczyciel akademicki Wydziału Technicznego Kolegium Karkonoskiego. Mówił on o historii samego święta obchodzonego na całym świecie 17 maja oraz o możliwościach i zagrożeniach jakie niesie ze sobą cyberprzestrzeń. Kilkakrotnie powtarzał również, że rolą osób dorosłych jest ochrona dzieci przez zagrożeniami czyhającymi w internecie.
Jak pokazują badania co trzecie dziecko jest skłonne umieścić wszystkie swoje dane personalne w internecie, a co piąte staje się celem pedofila. Dlatego musimy walczyć o to aby cyberprzestrzeń stała się dla naszych dzieci środowiskiem bezpiecznym zdrowym i rozwojowym – mówił Włodzimierz Pawlak.
Część dotyczącą ekologicznych źródeł energii elektrycznej wygłosił Władysław Bobrowicz, przedstawiciel Energii Pro w Jeleniej Górze oraz szef Centrum Innowacji Rozwoju Energii Odnawialnych we Wrocławiu. Mówił on historii, możliwościach i rozwoju wytwarzania energii wiatrowej. Przedstawianym tematom przysłuchiwali się zaproszeni uczniowie oraz studenci z wydziału technicznego.
- Dla nas jest to uzupełnienie i wzbogacenie wiedzy, którą zdobywamy podczas zajęć, dlatego chętnie z kolegami przyszliśmy na ten wykład i moim zdaniem sporo się tutaj dowiemy – mówił Paweł Detyna, student Elektroniki i Telekomunikacji Wydziału Technicznego KK w Jeleniej Górze Organizatorami seminarium były trzy instytucje, Wydział Techniczny Kolegium Karkonoskiego, Komisja Nauk Technicznych Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego oraz Jeleniogórski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich.