Wartość alarmowa w przypadku pyłu zawieszonego PM 10/PM 2,5 to 300. 24 listopada w pomiarach, dokonywanych co godzinę przez stację WIOŚ stężenie wynosiło o godz. 1 w nocy odpowiednio 136 oraz 293, potem 109 i 114, itd.
Kolejne wyniki spływają sukcesywnie. Są najczęściej w okresie zimowym relatywnie mniej korzystne nad ranem, kiedy w wielu gospodarstwa domowych rozpalane są piece węglowe i większy jest ruch samochodów, gdy ludzie wyjeżdżają do pracy i w godzinach popołudniowych (powroty z pracy i ponowne rozpalanie, czy dorzucanie paliwa do pieców).
Przekraczanie norm czystości powietrza oceniane jest w kilku aspektach, m.in. bieżące, średniomiesięczne, czy średnioroczne, bo tylko dane w dłuższym okresie mogą być podstawą do porównań, określenia harmonogramu i skali poczynań, itp.
Według WIOŚ, w Jeleniej Górze przyjętą normą, ze względu na ukształtowanie terenu i specyfikę używanych tu paliw, itp. normą jest przekroczenie tej granicy w okresie 35 dni w roku. W roku 2016 przekroczenie takie miało miejsce 24 razy.
- Ograniczamy każdą możliwość emisji szkodliwych związków do atmosfery – powiedział Marcin Zawiła, prezydent miasta. – To nie jest działalność incydentalna, ani też nasze działania nie zostały podjęte w ostatnich miesiącach, bo trwają od lat. Chciałem tylko przypomnieć, że budynki publiczne w Jeleniej Górze są już albo podłączone do sieci, albo też mają piece gazowe. Sukcesywnie wymieniamy tabor w MZK na nowoczesne autobusy, w tym hybrydowe. Przeprowadziliśmy program KAWKA, dzięki czemu tylko w ostatnich dwóch latach kilkaset rodzin zmieniło system ogrzewania mieszkań. Poszukujemy możliwości, by wesprzeć także ponad 60 rodzin, które zrealizowały tę inwestycję w swoim domu, a ze względu na późniejsze, niż inni jej oddanie nie uzyskali dofinansowania ze względu na wyczerpanie się środków z programu KAWKA. A jesteśmy tym żywotnie zainteresowani, m.in. dlatego, że Uzdrowisko cieplice, jego status i standard kuracji są dla nas bardzo istotne i normy z powodu uzdrowiska są ostrzejsze - dodaje.
- Sprawę czystości powietrza trzeba jednak postrzegać w szerszym aspekcie. Działania samorządów i mieszkańców nie będą do końca skuteczne, jeśli nie zmieni się polityka Państwa w tym zakresie. Z jednej strony mieszkańcy rozmaitych gmin – i słusznie – wywierają każdy rodzaj presji na władzach lokalnych, domagając się poprawy sytuacji, z drugiej – Państwo, mając za priorytet program ratowania kopalń węgla kamiennego stawia na takie źródło energii, co stoi w sprzeczności z ideą czystego powietrza – pisze w komunikacie Cezary Wiklik.
- Będziemy w tej sprawie interweniować – zapowiada M. Zawiła – nie może być bowiem dualizmu w procedurach postępowania w tej sprawie. Z drugiej strony – chcemy przybliżyć mieszkańcom szansę posiadania wiedzy o faktycznym stanie czystości powietrza w Jeleniej Górze. W przypadku faktycznego zagrożenia uruchomimy system powiadamiania sms, stosowany także w innych sytuacjach kryzysowych, a na stronie internetowej Miasta – www.jeleniagora.pl – w banerze pod nazwą „Komunikaty i informacje o jakości powietrza w Jeleniej Górze przekazywane są bieżące dane - przypomina.
W przypadku zagrożenia kryzysowego z kolei, w zakładce „Dla mieszkańca – Zarządzanie Kryzysowe – Ostrzeżenia i alarmy”, będą publikowane takie komunikaty. Jeśli pierwszy z wymienionych banerów jest nieczynny – oznacza to, że WIOŚ nie informuje o przekroczeniach norm.