Anna i Robert Maciąg są podróżnikami pochodzącymi ze Świerzawy. Małżeństwo zwiedziło świat jeżdżąc na rowerach. Byli m.in. w Nepalu. Obecnie prowadzą wykłady etnograficzne w szkołach całej Polski.
- Tym razem mówiliśmy o różnorodności obchodów Świąt Bożego Narodzenia. W Meksyku szopki przygotowuje się z rzodkiewki, a w Indiach chrześcijanie ozdabiają bombkami i słodkościami bananowce. Z kolei w Kamerunie akurat w okresie Bożego Narodzenia są żniwa, więc dzieci robią jasełka a dorośli idą w pole – opowiadał Robert Maciąg.
- Dziwią również świąteczne dania, np. eskimoski kiwak. To ptaki zaszyte pół rok wcześniej w skórze foki i fermentujące do świąt - dodał.
Spotkanie odbyło się w ramach piątej edycji projektu „Moja Mała Ojczyzna”. - W tym roku szkolnym do dołączyło sześć gimnazjów, więc łącznie bierze w nim udział 15 szkół gimnazjalnych i ponadginazjanych. Organizowane są różne konkursy, za które szkoły zdobywają punkty oraz odznaki. Łączymy naukę z zabawą i poznawaniem okolicznych atrakcji turystycznych – mówiła Kazimiera Pitera, koordynatorka projektu.
- Już planujemy kolejne spotkania m.in. z regionalnymi pisarzami, czy też konkursy: polonistyczny, literacki i historyczny – dodała.
W spotkaniu bożonarodzeniowym, które podsumowywało pół roku projektu, wzięło udział ok. 60 uczniów. – W ramach projektu byłam na wycieczce m.in. we Wleniu. Bardzo mi się podoba ta inicjatywa, bo poznałam region, dowiedziałam się ciekawych rzeczy o okolicznych miejscowościach i miło spędziłam czas - twierdziła Marta Krakowska z ZST „Machanik”.
- Nasi uczniowie uczestniczyli w konkursie Sportowcy Ziemi Jeleniogórskiej, w warsztatach malowania kartek i dekoracji świątecznych w Muzeum Karkonoskim oraz w językowym rajdzie krajoznawczo-turystycznym – powiedziała Aneta Palińska, koordynator projektu w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”.