Friedrich Iwan (1887-1967) pozostawił po sobie nie tylko pejzaże i grafiki Karkonoszy, ale także liczne druki pamiątkowe i okolicznościowe. Jego akwaforty stanowiły wzorce dla pocztówek, które były chętnie kupowane przez turystów.
Urodzony w Kamiennej Górze Friedrich Iwan bardzo wcześnie rozpoczął edukację artystyczną, W latach 1903-1908 studiował w klasie pejzażu u Carla E. Morgensterna we wrocławskiej Szkole Sztuk Pięknych. Studia kontynuował następnie w latach 1910-1914 na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie-Charlottenburgu. Wypracował wówczas technikę tworzenia akwafort barwnych, odbijanych z jednej płyty. Walczył czynnie podczas I Wojny Światowej i ranny powrócił do Berlina. W 1921 przeniósł się wraz z żoną do Karpacza, gdzie mieszkał początkowo na Wilczej Porębie, a następnie w 1924 kupił dom w Jeleniej Górze, gdzie mieszkał do wysiedlenia w 1946. Był członkiem Stowarzyszenia Artystów św. Łukasza w Szklarskiej Porębie.
Tworzył pejzaże, głównie z Karkonoszy. Jego prace cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem nabywców. Stanowiły również wzorce dla pocztówek, które często wydawane były w seriach (jak np. kolorowe akwaforty z Karkonoszy - Farbige Radierungen aus dem Riesengebirge von Friedrich Iwan wyd. przez Maxa Leipelta w Cieplicach). Był też twórcą licznych druków okolicznościowych i pamiątkowych. Najbardziej znane jego prace to mistrzowskie ujęcia ośnieżonych karkonoskich szczytów, oddane z wielkim artyzmem i dbałością o najmniejszy detal. Po wysiedleniu w 1946 znalazł się najpierw w Schlitz (Hesja), potem w Gunzenau (Hesja), a od 1954 osiadł na stałe w Wangen (Allgäu, Bawaria).