Otwarcie kolejnego oddziału w Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze to dla placówki dodatkowe miejsca pracy i szansa na większy kontrakt od NFZ-u. Znacznie większe znaczenie ma natomiast dla samych pacjentów, którzy niejednokrotnie poprzez niedomagania i problemy z mobilnością mają utrudniony dostęp do specjalistycznej opieki medycznej.
– Na naszym oddziale, po wstępnej kompleksowej ocenie geriatrycznej, ustaleniu największych problemów, które trapią tę grupę pacjentów, staramy się zapewnić odpowiednie leczenie, nie tylko internistyczne, ale również usprawnianie i rehabilitację osób starszych. Cały czas trwają zabiegi rehabilitacyjne, dodatkowo każdemu pacjentowi udzielana jest pomoc psychologiczna i psychiatryczna, a więc różne konsultacje i propozycje leczenia – powiedział dr Mirosław Fic, p.o. ordynator geriatrii.
Mirosław Fic dodał, że rozwój oddziału zależy przede wszystkim od postawy Narodowego Funduszu Zdrowia. – W chwili otwarcia mieliśmy zajęte wszystkie łóżka, ale szybko skończył nam się kontrakt z NFZ i musieliśmy znacznie ograniczyć pracę. Obecnie na oddziale mamy 14 pacjentów, ale możliwości mamy o wiele większe czekamy na rozstrzygnięcie konkursów w NFZ
Stanisław Woźniak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze podkreślał, że na nowo otwartym oddziale pacjenci otrzymają pomoc na najwyższym poziomie. - Ideą oddziału jest pomoc osobom w podeszłym wieku z przewlekłymi chorobami, na takim poziomie, by po leczeniu mogły one samodzielnie funkcjonować. Jest to jeden z trzech takich oddziałów na Dolnym Śląsku i mam nadzieję, że NFZ to zauważy i doceni – mówił.
Opieką pacjentami na jeleniogórskiej geriatrii zajmie się pięciu lekarzy, 15 pielęgniarek i dwie salowe oraz jeden sanitariusz. Jeśli znajdą się pieniądze, na oddziale będzie pracowało dwóch rehabilitantów. Kierownikiem zespołu lekarskiego jest dr Zbigniew Machaj, konsultant regionalny w dziedzinie geriatrii. Funkcję ordynatora pełni obecnie Mirosław Fic. W oficjalnym otwarciu oddziału wzięła udział posłanka na Sejm RP Elżbieta Zakrzewska.