Zorganizowana grupa przestępcza, w okresie od września 2021 r. do stycznia 2022 r., działała na terenie woj. podlaskiego, ale także w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i innych miejscowościach na terenie kraju. Przestępcy organizowali przekraczanie granicy z Białorusią cudzoziemcom bez dokumentów uprawniających ich do przekroczenia granicy Unii Europejskiej. Następnie celem ich dalszego transportu miały być kraje Europy Zachodniej.
Na czele grupy stały dwie osoby. Jedna z nich była odpowiedzialna za kwestie organizacji miejsca i czasu nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski, natomiast druga zajmowała się kwestiami finansowymi. Za pośrednictwem popularnego komunikatora internetowego werbowano jako kurierów osoby mieszkające na terenach przygranicznych z Białorusią, w Białymstoku i w Warszawie. Następnie te osoby, swoimi samochodami przewoziły przez Polskę do Niemiec cudzoziemców, którym udało się nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Za usługi otrzymywali wynagrodzenie, które było im wypłacane przez wyznaczone do tego osoby. Ustalono, że osoba-kasjer grupy rozdysponowała na działalność przestępczą grupy 8 700 000 euro, w tym przekazała kurierom ponad 4 300 000 euro (19 479 000 zł) za przewóz cudzoziemców do Niemiec. W trakcie przeprowadzonych przeszukań u podejrzanych zabezpieczono ponad 475 000 euro (2 156 500 zł) oraz 30 350 USD (121 096,50 zł) i 1800 zł.
Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania wbrew przepisom ustawy nielegalnego przekraczania granicy państwowej z Białorusią - informuje straż graniczna. - Wobec 4 zatrzymanych, na wniosek prokuratury, sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozorów policji i zakazu opuszczania kraju. Sprawa jest wielowątkowa i ma charakter rozwojowy.