Wynika z nich, że najlepiej w próbie będącej podsumowaniem pierwszego etapu edukacji szkolnej wypadli uczniowie Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego. Z języka polskiego (80 procent) i z matematyki (77 procent), osiągnęli oni najwyższe wyniki w Jeleniej Górze, a z języka angielskiego uplasowali się na drugim miejscu (78 proc.). Z języka polskiego wyniki powyżej wynoszącej 50 procent średniej krajowej uzyskali uczniowie VIII klas w SP nr 10 (65 proc.), SP nr 11 (64 proc.) i SP nr 2 (63 proc.). Z matematyki średnia krajową (57 proc.) przekroczyli abiturienci SP nr 10 (66 proc.), SP nr 2 (66 proc.) i SP nr 11 (63 proc.). Zdecydowanie najlepiej jeleniogórscy ósmoklasiści wypadli w egzaminie z języka angielskiego. Najwyższą średnia punktową mogą się pochwalić absolwenci SP nr 11 (79 proc.), Zespołu Szkół Katolickich (78 proc.) i SP nr 2 (76 proc.). Średnia krajowa z „anglika” wyniosła 67 procent.
Na tle innych szkół z Dolnego Śląska uczniowie jeleniogórscy uzyskali nieco wyższy (58,81 proc.) od średniej (58 proc.) wynik w egzaminie z języka polskiego, nieco niższy z matematyki (54,13 proc. - 55 proc.) oraz języka angielskiego (66,76 proc. - 68 proc.). Ogółem w mieście przystąpiło do egzaminu 907 uczniów, z czego standardowe arkusze rozwiązywało 881.
Bardzo dobry wynik uczniów „Katolika” z egzaminu ósmoklasisty w roku 2022, potwierdza wysoki poziom nauczania w szkole katolickiej w Jeleniej Górze – mówi ks. dr Mariusz Majewski, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego w Jeleniej Górze. - Szkoła działa od 10 lat. Najpierw było to gimnazjum. Jego absolwenci, porównując wyniki z innymi gimnazjami miasta i powiatu, co roku plasowali się na drugim miejscu. Rok 2022 to kolejny rok z najwyższą oceną z języka polskiego i matematyki z egzaminu ósmoklasisty. Potwierdza to wysokie standardy edukacyjne stosowane w naszej szkole. Dotyczy to również liceum, na co wskazują wysokie wyniki z egzaminu maturalnego. Dla przykładu w podstawie z matematyki maturzyści uzyskali 77 %. Jest to najwyższy wynik w Jeleniej Górze. Podobnie w rozszerzeniu najwyższy wynik z języka polskiego, chemii, biologii czy historii. Wysokie wyniki uczniów wynikają między innymi z bardzo dobrej pracy i zaangażowania nauczycieli, bogatego zaplecza dydaktycznego jakie szkoła posiada i wciąż rozwija, a także dobrej współpracy z rodzicami. Warto wspomnieć, że w czasie pandemii od pierwszego dnia szkoła przeszła na nauczanie zdalne z wykorzystaniem komunikatora Google-Meet, co pozwalało prowadzić zajęcia w bezpośrednim kontakcie pomiędzy nauczycielem i uczniem, a także gdy była taka potrzeba z rodzicami uczniów. To także potwierdza, że szkoła katolicka to nowoczesna szkoła, korzystająca z bardzo dobrej bazy dydaktycznej i rozwijających się wciąż możliwości technicznych. Dobre wyniki to także indywidualne podejście do każdego ucznia. Możliwe to jest dzięki temu, że szkoła nigdy nie będzie placówką masową. Praca z uczniami odbywa się zasadniczo w oddziałach 20-26 osobowych. Umożliwia to dostrzeżenie potrzeb wszystkich uczniów, również tych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Każdy uczeń ma możliwość skorzystania z bogatej oferty dodatkowych zajęć rozwijających różnorakie kompetencje. I to dobrze owocuje. Spośród czynników wpływających na dobre wyniki w dydaktyce, są jeszcze i te, o których możemy powiedzieć, że dotyczą sfery ducha. Są to zatem te wartości, które mają wielkie znaczenie w działaniach wychowawczych, a ich źródłem jest personalizm chrześcijański. Zastosowanie tych zasad w praktyce, konsekwencja w działaniu, pozwalają osiągać sukcesy edukacyjne.