Obecnie ogłoszony został przetarg na przebudowę budynku położonego przy jeleniogórskim MOPS-ie. - Organizacja i prowadzenie takich placówek nie jest wprawdzie obowiązkiem Gminy, a Państwa. Niemniej, biorąc pod uwagę skalę problemu i mając na względzie niesienie pomocy rodzinom osób chorych, prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła zdecydował o stworzeniu takiego domu z udziałem środków Miasta (a ponadto PFRON i Wojewody) – informuje Barbara Chrebor, sekretarz Miasta. - Adaptowany na ten cel będzie jeden z obiektów nieopodal siedziby MOPS-u. Kosztorys wstępny całości robót opiewa na kwotę ok. 2,5 mln zł.
Harmonogram prac przewiduje, że jeszcze w tym roku zostanie wyremontowany dach, a następnie – po uzyskaniu środków, o które zabiegamy – przeprowadzony będzie dalszy remont i adaptacja, łącznie z kompletnym wyposażeniem (windy, urządzenia). Ten etap prac zostanie zakończony w IV kwartale 2015 r. - pod warunkiem otrzymania dotacji - dodaje sekretarz Miasta.
Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi – Środowiskowy Dom Samopomocy (bo taką oficjalną nazwę nosić będzie ta placówka) będzie miejscem, w którym przebywać mają osoby z zaburzeniami psychicznymi, którymi do tej pory w zasadzie opiekowali się niemal wyłącznie członkowie ich rodzin.
- Idea stworzenia ośrodka zakłada realizację dwóch głównych celów: przygotowanie do samodzielności w życiu codziennym osób chorych, udzielanie im pomocy w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych i stworzenie optymalnych warunków do socjalizacji. A z drugiej strony – umożliwienie ich rodzinom zajęcie się pracą zawodową i stworzenie szans, by w sporej części odciążyć je od obowiązku stałej, wytężonej opieki nad chorymi krewnymi – tłumaczy Barbara Chrebor. - Stąd też przewiduje się, że placówka czynna będzie 5 dni w tygodniu po 8 godzin, z czego 6 godzin będzie czasem zajęć i ćwiczeń z udziałem psychologów, rehabilitantów, pedagogów i innych specjalistów – dodaje.
Do ośrodka przyjmowane będą osoby z Jeleniej Góry, skierowane przez MOPS i posiadające orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na chorobę psychiczną. Źródłem pokrycia kosztów bieżących będą dotacje z budżetu Państwa. Dom nie będzie jednostką Miasta.
– Chcemy ogłosić konkurs na prowadzenie tego ośrodka, w którym udział będą mogły wziąć stowarzyszenia i organizacje pozarządowe – wyjaśnia Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry. – W Jeleniej Górze mamy tylko Warsztaty Terapii Zajęciowej, natomiast ani w naszym mieście, ani w najbliższej okolicy nie ma takiego środowiskowego domu samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, a ich jest naprawdę sporo – dodaje J. Łużniak.
W jeleniogórskiej placówce codzienną opiekę znajdzie na początek około 30 osób, a w razie potrzeby mają powstawać kolejne miejsca.