Na placu budowy w ostatnich dniach zbijane są stare tynki zewnętrzne. Trwa również kładzenie nowej warstwy wyrównującej na elewacji. Montowane są okna na elewacji północnej i wschodniej. Budowlańcy z prowadzącej roboty firmy Pre – Fabrykat założyli odeskowanie dachu i przygotowują się do ułożenia właściwego poszycia z dachówki.Wewnątrz budowli prowadzone są prace konserwatorskie ścian. Wykonywane są odkrywki i pobrane próbki warstw znajdujących się na murze. Inwentaryzowane są elementy stolarki oraz zabezpieczane historyczne drzwi.
Będzie c.o.
W planach inwestycji, która jest realizowana w formule zaprojektuj – wybuduj jest m.in.: remont dachu, stropów i elewacji, a także stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie izolacji pionowej i poziomej. Dodatkowo w pałacu zamontowane zostanie centralne ogrzewanie z nowym źródłem ogrzewania za pomocą pomp głębinowych i rozprowadzeniem ciepła po obiekcie. Dodatkowo zmodernizowana zostanie sieć elektroenergetyczna wraz z oświetleniem.
Wyburzyli, bo zasłaniały widok
Pierwotny XVI-wieczny dwór w Bukowcu, który nabył w 1785 roku hrabia Friedrich von Reden, został przebudowany przez architekta berlińskiego Martina Friedricha Rabe. Po zakończeniu prac budowlanych powstał reprezentacyjny pałac służący za siedzibę nowego właściciela Bukowca. W tym samym czasie wyburzono budynki folwarczne zasłaniające widok na Karkonosze, budując za pałacem nowe, zaprojektowane przez ucznia Langhansa - Karla Gottfrieda Geislera.
Hrabia Friedrich von Reden po wizytach w Anglii, zauroczony sposobem ekspozycji przyrody postanowił założyć romantyczny park w Bukowcu i by temu podołać, sprowadził tutaj ogrodnika Hansa Karla Walthera, który zaprojektował całość. Oprócz zieleni sadzonej wzdłuż wytyczonych osi widokowych wzniesiono wiele obiektów małej architektury. Po śmierci hrabiny Fryderyki von Reden majątek przejęła bratanica Marie von Rotenhan. Rodzina była właścicielem Bukowca do 1945 roku. Po wojnie pałac był siedzibą technikum rolniczego, a później stał się Uniwersytetem Ludowym. Aktualnie pałac jest siedzibą Związku Gmin Karkonoskich.
Czytaj więcej:
Jest chętny na remont pałacu w Bukowcu
W pałacu remont trwa