Produkty spalania ekologicznych paliw są ponownie asymilowane przez rośliny, zostają więc wykorzystane do wytworzenia kolejnych paliw. Do ekologicznych zalicza się paliwa biologiczne, czyli biopaliwa: biogaz, biomasę, różne postacie drewna, słomę. Zawierają one tylko nieznaczne ilości substancji szkodliwych. W związku z tym nie skażają środowiska naturalnego.
Biomasa oznacza ulegającą biodegradacji frakcję produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej (w tym substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego), leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu (drewnem, trocinami, słomą zbóż i rzepakową, gałęziami wierzby, liśćmi, igliwiem, makulaturą itd.), rybołówstwa i akwakultury, a także biogazy i ulegającą biodegradacji frakcję odpadów przemysłowych i komunalnych. Z powodu wysokich cen węgla i koksu wzrosło zainteresowanie takimi paliwami wchodzącymi w skład biomasy jak: drewno, trociny, słoma zbóż i rzepaku, gałęzie wierzby, liście, igliwie, makulatura itd.
JAKIE WYRÓŻNIAMY RODZAJE BIOMASY:
• drewno o niskiej jakości technologicznej oraz odpadowe;
• słomę, makuchy i inne odpady produkcji rolniczej;
• odchody zwierząt;
• osady ściekowe;
• wodorosty uprawiane specjalnie w celach energetycznych;
• odpady organiczne, np. wysłodki buraczane, łodygi kukurydzy, trawy, lucerny;
• oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce.
• w Polsce na potrzeby produkcji biomasy można uprawiać rośliny szybko rosnące: wierzba wiciowa, malwa pensylwańska, słonecznik bulwiasty, róża bezkońcowa, rdest sachaliński , trawy wieloletnie.
Spalanie biomasy jest uważane za korzystniejsze dla środowiska niż spalanie paliw kopalnych, gdyż zawartość szkodliwych pierwiastków w biomasie jest niższa niż w przeciętnym węglu.
Najbardziej popularnym paliwem ekologicznym jest drewno, w Polsce łatwo dostępne. Drewno do opalania budynku może być nieprzetworzone lub przetworzone. Drewno nieprzetworzone dostępne jest jako opałowe, kora, igliwie, liście, zrębki, gałęzie, wióry, wiklina, trociny. Drewno przetworzone to brykiety i pelety.
BIOGAZ - powstaje wskutek fermentacji ścieków miejskich, odchodów zwierząt hodowlanych, odpadów z przemysłu spożywczego i innych odpadów organicznych. Bakterie rozkładają substancje organiczne na metan (ponad 60% w składzie biogazu) i dwutlenek węgla (około 35%). Biogaz służy do zasilania kotłów grzewczych i kuchni gazowych.
Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
Publikacja zrealizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego
Poglądy autorów i treści zawarte w publikacji nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu