Wystawa „Karkonosze dawniej i dziś” przygotowana została przez Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 30 reprodukcji fotografii, ze zbioru 60 sztuk, pochodzących z wydawnictwa Kunstdruck Stengel & Co. z Berlina opublikowanych na początku XX wieku przez Wydawnictwo Max Leipelt z Cieplic Śląskich Zdroju, w niezwykle obszernym i okazale wydanym albumie pt. „Wokół Śnieżki.
Obrazy z Karkonoszy”. Mistrzowskie fotografie wykonane zostały z wielkoformatowych, szklanych negatywów, a odbitki zrobiono metodą stykową. Ich doskonała jakość wykonania i dziś budzi powszechny zachwyt. Mimo, iż zdjęcia te nie są datowane, to dokładna analiza ikonograficzna pozwala na ustalenie daty ich pochodzenia na lata 1902 – 1904. Niestety nieznany jest autor tych prac.
Zdjęcia współczesnych Karkonoszy zostały wykonane przez Zbigniewa Kulika, fotografika z Karpacza, który z powodzeniem od wielu lat je fotografuje i prezentuje na indywidualnych wystawach w kraju i zagranicą oraz publikuje w różnego rodzaju wydawnictwach. Ukazują one nam współczesne oblicze tych gór w różnych porach roku. Uzupełnieniem wystawy będzie prezentacja dawnego sprzętu turystycznego, w tym starych, drewnianych plecaków oraz lektyki do noszenia turystów po górach. Oglądać także będzie można oryginalne sanie rogate służące swego czasu do zwożenia turystów w Karkonoszach, które były dużą atrakcją dla przyjezdnych. Wystawa „Łódź w górach – góry w Łodzi” przybliży historię zainteresowań łodzian turystyką górską.
- Na wystawie spróbujemy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: jak do Sudetów i szczególnie Karkonoszy odnosili się polscy, w tym także łódzcy, górscy turyści i krajoznawcy. Czy podobnie jak w okresie międzywojennym w przypadku Karpat, także w górach na zachodzie kraju widzieli egzotyczną część Polski i czy po „utraceniu” wschodniej karpackiej góralszczyzny, próbowali odzyskać ją na zachodzie – informują organizatorzy.