Niedziela, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 6460
Zalogowanych: 30
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Pierwsza brygada” z rezerwą i kombatantami

Niedziela, 15 sierpnia 2010, 13:33
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 7:35
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: „Pierwsza brygada” z rezerwą i kombatantami
Fot. TEJO
Po raz pierwszy w historii Święta Wojska Polskiego w Jeleniej Górze w obchodach nie wzięli udziału żołnierze służby czynnej. – Pomagają mieszkańcom zalanych terenów lub pojechali na misję do Afganistanu – mówił ppłk rez. Henryk Gołębiowski.

Uroczystości w 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej odbyły się przed Pomnikiem Wolność i Niepodległość przy Kościele Łaski. Marsza Pierwszej Brygady zagrała Orkiestra Dęta Filharmonii Dolnośląskiej, która wcześniej – od Bramy Wojanowskiej do samej świątyni prowadziła defiladę pocztów sztandarowych weteranów oraz policji. W pochodzie szli także samorządowcy oraz mieszkańcy miasta.

Przy Świątyni Łaski odbyła się oficjalna część uroczystości. Zabrzmiał hymn państwowy, wciągnięto na maszt flagę narodową. Podpułkownik Gołębiewski powitał przybyłych gości i organizatorów święta: przedstawicieli Urzędu Miasta w Jeleniej Górze z prezydentem Markiem Obrębalskim na czele oraz Stowarzyszenia Radar z honorowym prezesem gen. bryg. w stanie spoczynku Bronisławem Peikertem. Był poseł Marcin Zawiła oraz radni miejscy z przewodniczącym Hubertem Papajem. Zatrzymali się także wierni, którzy wyszli z mszy sprawowanej w dzisiejsze Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Po raz pierwszy w historii Święta Wojska Polskiego w Jeleniej Górze w obchodach nie wzięli udziału żołnierze służby czynnej z bliskich naszemu miastu garnizonów z Bolesławca i Świętoszowa. – Pomagają mieszkańcom zalanych terenów lub pojechali na misję do Afganistanu – mówił ppłk rez. Henryk Gołębiowski.

Z powodu narady w sztabie kryzysowym działań na terenach dotkniętych powodzią nie przybyli także wicemarszałek Jerzy Łużniak i przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Jerzy Pokój. – Przysłali pozdrowienia. Mają być obecni na popołudniowej części obchodów.

W okolicznościowych przemówieniach Marek Obrębalski podkreślił wagę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku dla późniejszej historii Polski. Generał Peikert – podobnie jak szef Jeleniej Góry - z nostalgią wspomniał czasy, kiedy w naszym mieście działał garnizon. – Dziękuję żołnierzom, że choć jednostki już nie ma, wciąż możemy obchodzić Święto Wojska Polskiego – dodał gen. Peikert. Obydwaj życzyli wojskowym – zarówno służby czynnej jak i rezerwistom – wiele pomyślności i samego zdrowia.

Wszystko przy udziale pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich oraz policji. Przedstawiciele władz samorządowych i weteranów złożyli symboliczne wiązanki kwiatów, aby uczcić pamięć żołnierzy poległych na wszystkich frontach. O godz. 13 rozpoczęła się msza święta za Ojczyznę i wojsko.

Na godzinę 17 zaplanowano posadzenie Dębu Pamięci Żołnierskiej połączone z odsłonięciem tablicy pamiątkowej w pobliżu Biblioteki Naukowej Kolegium Karkonoskiego przy ulicy Lwóweckiej. Święto zwieńczą zawody strzeleckie o Puchar Generała. Początek: godz. 17.45 na strzelnicy KS Polonia (dawna strzelnica sportowa CSR).

Wkrótce - VIDEO

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
537
Tak
74%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Piłka nożna
Za słabi na... Gacie
 
Kościół i wiara
Wielkanocne życzenia ks. proboszcza Mariusza Majewskiego: „Nieustannie odnawiajmy się w Bogu”
 
Kościół i wiara
Dziś święcimy pokarmy, jutro świętujemy Zmartwychwstanie
 
Pogodowo
Pogoda na święta "w kratkę"
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group