- Mapa ułatwi ponad 700 zespołom dotrzeć na boisko rywali, a kibicom umożliwi dotarcie na każde boisko piłkarskie na Dolnym Śląsku, na którym toczy się seniorska rywalizacja piłkarska na każdym szczeblu rozgrywek - mówi Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.
Piłkarska mapa Dolnego Śląska to wspólna inicjatywa Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej i Kolei Dolnośląskich.
- Po Dolnym Śląsku komfortowo i szybko podróżuje się kolejami, również na mecze piłkarskie w wielu miejscowościach. Współpracujemy z DZPN-em i promujemy koleje poprzez sport - mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.
Mapa zawiera wszystkie przystanki kolejowe, na których zatrzymują się pociągi regionalnego przewoźnika - Kolei Dolnośląskich.
- Zachęcamy drużyny na każdym szczeblu, by w miarę możliwości korzystały z podróży Kolejami Dolnośląskimi, w ten sposób na jeden z meczów w IV lidze udał się zespół Łużyc Lubań. Bardzo nas cieszy, że Koleje Dolnośląskie rozwijają się na niespotykaną w Polsce skalę, bo dzięki temu możemy dotrzeć również do coraz większej liczby miejsc, gdzie mecze rozgrywają kluby w ramach rozgrywek piłkarskich - mówi Andrzej Padewski.
Żaden inny Wojewódzki Związek Piłki Nożnej w Polsce jeszcze nie stworzył podobnej mapy.
Co ciekawego znajdziemy na mapie?
Na mapie zaznaczono lokalizacje rozgrywania meczów przez 709 seniorskich zespołów uczestniczących w rozgrywkach wszystkich szczebli, od Ekstraklasy po B-Klasę, najniższą klasę rozgrywkową na Dolnym Śląsku. Są tam również zaznaczone lokalizacje zespołów uczestniczących w rozgrywkach kobiecych.
Użytkownicy mapy mogą wybrać dowolną ikonę na mapie, kliknąć na niej przycisk “wyznacz trasę” - i w aplikacji Google Maps mamy możliwość wyboru środka transportu do tej lokalizacji. Również trasy Kolejami Dolnośląskimi - bo pociągi tego przewoźnika są widoczne w aplikacji Google Maps.
- Każdy znajdzie w swojej okolicy wydarzenie piłkarskie serwowane najczęściej raz na dwa tygodnie. Zapraszamy wszystkich na piłkarskie obiekty: nie tylko te, na których rozgrywają się mecze szczebla centralnego - mówi Adam Michalik, dyrektor biura DZPN w podokręgu Legnica.
Kolejami na piłkarski spektakl!
Poza ponad 700 lokalizacjami zespołów, znajdziemy także 286 przystanków i stacji kolejowych, na których zatrzymują się pociągi Kolei Dolnośląskich.
- Wiele kibiców z całego świata odwiedza mecze piłkarskie, niezależnie od poziomu rozgrywkowego. Pomysł na mapę wziął się poniekąd również z prywatnego doświadczenia, jak trudno znaleźć lokalizacje, na których mecze rozgrywają zespoły na wszystkich szczeblach. Dlatego podjęliśmy taką inicjatywę z Dolnośląskim Związkiem Piłki Nożnej - mówi Andrzej Padniewski z biura prasowego Kolei Dolnośląskich.
Padniewski wraz z Michalikiem są inicjatorami i autorami tej mapy, którą oparto na silniku Google MyMaps. Do mapy dodano lokalizacje przystanków w celu ułatwienia podróży do lokalizacji dostępnych w niedalekiej odległości od przystanków i stacji kolejowych.
Mapa dostępna jest pod adresem internetowym: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1aUpo74JmY6aNshOQ8cQTWZMZMFn6HTY&ll=51.032635388263024%2C16.265004015410163&z=8
Mapa posiada liczne funkcjonalności - np. jeśli uruchomimy ją na telefonie komórkowym, to będziemy posiadać możliwość naniesienia jej do aplikacji Google Maps tak, by zawsze widzieć kluby grające w okolicy.
Blisko 1000 punktów na mapie!
- Łącznie nanieśliśmy na mapę prawie 1000 rekordów, więc naturalnym jest, że nieliczne lokalizacje, grupy klas czy chociażby nowe lokalizacje boisk, w porównaniu do zeszłego sezonu, mogą się nie zgadzać. Bardzo prosimy kluby i kibiców o ewentualne uwagi, przygotowaliśmy specjalny formularz do zgłaszania nieprawidłowości, a link do niego znajduje się na stronie Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej - mówi Łukasz Czajkowski, wiceprezes DZPN ds. organizacyjno-finansowych.
Link do formularza zgłaszania uwag można znaleźć na stronie mapy na www DZPN pod adresem: https://dolzpn.pl/mapa-klubow-na-dolnym-slasku/
Tego typu mapa powstała po raz pierwszy - ani PZPN, ani żaden wojewódzki ZPN do tej pory nie opublikowały wszystkich lokalizacji, na których odbywają się seniorskie mecze piłkarskie we wszystkich rozgrywkach w danym regionie.
Autorzy mapy podkreślają, że jeśli inne związki chciałyby dołączyć do inicjatywy, by ostatecznie powstała taka z uwzględnieniem innych województw, to dane są możliwe do eksportowania do innych projektów.
Koleje Dolnośląskie to spółka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, operująca w ruchu regionalnym od 16 lat. W ciągu ostatnich kilku lat dotarła do nowych miejscowości od lat odciętych od kolei, w których żyje około 200 tys. Dolnoślązaków. KD przez samych podróżnych uważana jest za najlepszego przewoźnika regionalnego w Polsce (według ankiety Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu).
Z kolei Dolnośląski Związek Piłki Nożnej to organizacja będąca członkiem PZPN prowadząca rozgrywki, w których udział biorą tysiące zawodniczek i zawodników na całym Dolnym Śląsku.
- 99 procent piłkarek i piłkarzy w naszym województwie to amatorzy. Promujemy i zachęcamy, bo ich rywalizacja często daje takie same emocje, jak spotkania Ligi Mistrzów, by na ich mecze przychodziło jak najwięcej fanów. Ta mapa ma przybliżyć wszystkim, jak blisko, dosłownie na wyciągnięcie ręki, czekają na nich piłkarskie emocje - dodaje Adam Michalik.
(DZPN)