Jak zrobić niepowtarzalną pisankę tradycyjną metodą batikową, można się było nauczyć podczas rodzinnych warsztatów jakie odbyły się wczoraj (13.04) w Muzeum Karkonoskim.
W arkana tej trudnej i dość czasochłonnej (na przyozdobienie jednego jajka trzeba poświęcić minimum 45 minut) sztuki zdobienia wydmuszek wprowadzała uczestników artystka ludowa ze Lwowa Marya Ivanyszyn.
Metoda batikowa pochodzi z X wieku i jest najstarszą techniką zdobienia jajek. Polega na nakładaniu gorącego wosku pszczelego na skorupkę jajka za pomocą pióra lub szpilki. Następnie jajko wkłada się na chwilę do naczynia z najmniej intensywną farbą. Po wyjęciu jajko delikatnie się osusza i nakłada kolejny wzór, po czym zanurza w kolorze, ale nieco ciemniejszym. Po usunięciu wosku, na skorupce pozostają kolorowe szlaczki.
Dzisiejszymi warsztatami rodzinnymi kończymy w tym roku malowanie pisanek w naszym muzeum – mówi kierownik działu edukacji Muzeum Karkonoskiego Aneta Sikora – Firszt. - Zajęcia cieszyły się sporym zainteresowaniem, co nas bardzo cieszy. Wcześniej gościliśmy u nas grupy szkolne lecz nie tylko. Były też dzieci ze świetlic środowiskowych, pensjonariusze domów opieki oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jeleniej Górze i Kowarach.