Tumany dymu i przerażeni lokatorzy oraz ekspresowa akcja dwóch grup strażaków – taki obraz można było dzisiaj zobaczyć od godziny 10. na ulicy Uroczej w Jeleniej Górze.
Straż pożarną wezwała właścicielka pieca, która już w nocy odczuwała lekkie zadymienie swojego mieszkania. W związku z tym, że jej lokal znajduje się tuż nad piwnicą, w której stoi piec, kobieta nie podejrzewała, że może to być to coś poważnego. Wywietrzyła mieszkanie i zbagatelizowała problem. Tymczasem dym z piwnicy rozprzestrzeniał się do budynku całą noc.
– Mieszkam sama z córką i obydwie jesteśmy przeziębione, więc muszę palić w piecu – tłumaczyła właścicielka pieca współlokatorom i strażakom. Zawsze wygaszam w nim o siódmej wieczorem. Wczoraj też chciałam go wygasić i jak zwykle szczelnie go zamknęłam. W nocy poczułam jakieś zadymienie, ale pomyślałam, że może dym z komina przez wentylację wleciał. Położyłam się spać, a kiedy wstałam znowu poczułam, że mieszkanie jest zadymione. Zaczęłam szukać przyczyny. Sprawdziłam wszystkie kable, ale wszytko było w porządku.
W tym czasie dym ulatniał się coraz bardziej wypełniając kolejne pomieszczenia. Około godziny 10 rano lokatorka zdecydowała się powiadomić o sprawie pozostałych mieszkańców i zadzwonić po straż pożarną. Okazało się, że była to ostatnia chwila na opuszczenie budynku.
– Spojrzałem przez okienko do piwnicy i zobaczyłem chmurę dymu – mówi inny lokator. Wtedy ten ogień z dymem najprawdopodobniej buchnął całą mocą. Poinformowałem pozostałych by opuścili budynek, 7 minut później na miejscu była już straż pożarna.
Budynek, w którym doszło do wybuchu, ma około 60 lat, mieszka w nim dziesięć rodzin. Natomiast feralny piec ma około 20 lat. Obecna właścicielka przejęła po poprzednim lokatorze. Od tego czasu nie był on remontowany. Z powodu złego stanu technicznego dachu, od dwóch lat żaden z kominiarzy nie chciał też wyczyścić komina.
- Kominiarze przychodzą, pukają do drzwi i pytają czy wszytko jest w porządku. Wychodzą i zostawiają wszytko tak jak jest – skarżą się lokatorzy. Kiedyś jeden z kominiarzy powiedział mi wprost, że nikt nie odważy się wejść na te spróchniałe podesty. Poza tym kominy sypią się nam na oczach, a ZGL nigdy nie ma na nic pieniędzy. Czy musi dojść do tragedii, by ktoś zajął się tą sprawą – pytają.