Dolny Śląsk: Plan uzdrawiania
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 10:15
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
- Nie chcemy się z nikim łączyć. Wyszliśmy już na prostą, mamy kolejkę chętnych na nasze usługi, a dotychczasowe zmiany kosztowały załogę wiele wyrzeczeń - mówi Teresa Szkaradek, kierownik administracyjny ZPiR w Janowicach Wielkich.
W dawnym prewentorium dziecięcym prowadzona jest dziś rehabilitacja ruchowa dorosłych i dzieci. Placówka leczy jednorazowo 70 osób, choć mogłaby 120. Zatrudnia 74 osoby.
- Już w 2002 roku założyliśmy spółkę pracowniczą, bo chcieliśmy się sprywatyzować. Nie wiemy dlaczego władze wojewódzkie nie chcą się na to zgodzić. Jakiekolwiek połączenie nas z Jelenią Górą lub Kowarami byłoby ze szkodą dla nas - uważa Ewa Golis, przewodnicząca związków zawodowych w janowickiej lecznicy.
Na kondycję finansową nie narzeka też szpital ”Wysoka Łąka” w Kowarach. Zakład jest po restrukturyzacji i także chciałby się przekształcić w spółkę prawa handlowego. Jednak nie pracowniczą, tylko w stu procentach „marszałkowską”.
- Działalność w takiej formie byłaby dla nas korzystniejsza - przekonuje dr Marian Krakowiak, dyrektor szpitala.
W „Wysokiej Łące” leczyć się może jednorazowo 164 pacjentów. Pracuje tam 250 osób. Szpital nie ma długów. Mógłby leczyć więcej osób, ale np. w ubiegłym roku NFZ obciął kontrakt tej placówce o 18 proc., a to oznaczało, że na leczenie przyjęto o ok. 800 pacjentów mniej.
Tymczasem jeleniogórski szpital wojewódzki to najbardziej zadłużona placówka w regionie - ponad 60 mln zł. Ale też największa. Związki zawodowe na razie nie mają pojęcia, na czym restrukturyzacja ma polegać.
- Słyszeliśmy tylko o projekcie ustawy sejmowej i to wszystko. Dyrekcja nam o żadnym planie restrukturyzacji nie mówiła. Pewnie dyrektor nas jak zwykle czymś zaskoczy - przyznaje Danuta Romanowska, członek zarządu komisji zakładowej Solidarności.