Obdarowują się kartkami i obdarzają upominkami. Najbardziej zagorzali zwolennicy tego święta robią prezenty nie tylko ukochanym, lecz także wszystkim, których obdarzają miłością lub sympatią.
O św. Walentym pamiętały dzieci z Przedszkola im. Kubusia Puchatka.
– Wszyscy przyszli ubrani na czerwono (kolor symbol miłości). Były życzenia, wspólne śpiewanie piosenek, amorek rozdawał wszystkim cukierki.
Dzieci do sal rozeszły się z listem od patrona zakochanych, który prosił je o wykonanie kartki walentynkowej dla osoby, którą najbardziej się lubi oraz dla największego przyjaciela placówki - Kubusia Puchatka.
Na ulicach często widziało się panów i panie (głównie młodszych) z kwiatkiem w ręku. – Miła tradycja, wymieniliśmy walentynki, a wieczorem idziemy gdzieś na romantyczną kolację we dwoje – śmieją się Marta i Łukasz.
Wielu wybrało się na walentynkowe zakupy. O specjalną ofertę zadbały sklepy, w których sporo było gadżetów związanych z tym świętem.
Spotkaliśmy także osoby, które walentynek nie uznają, choć przeciwko nic nie mają. – Miłość i szacunek trzeba sobie okazywać na co dzień, a nie od święta – uważa Gabriela Kotkowicz, która z mężem Michałem dzień 14 lutego traktuje jak każdy inny.
– Denerwuje mnie komercyjny charakter i sztuczność tego święta. Po prostu ktoś na tym świetnie zarabia. A w sumie to bardzo płytkie. Jednak skoro w kalendarzu mamy dzień kota, dzień bez papierosa, dzień chyba wszystkiego, co istnieje, to i dzień zakochanych też może być – dopowiada Janusz Zagórski, mieszkający z przyjaciółką Justyną.
Święto, które w polską tradycję weszło na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, wzbudza coraz mniej emocji i staje się oczywistym elementem codzienności.
<b> Święty uzdrawiacz </b>
Św. Walenty był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania i potrafił pocieszać zgnębionych i nieszczęśliwych. Legenda głosi, że św. Walenty dawał potajemnie śluby, łącząc zakochane pary, co bardzo rozgniewało cesarza Klaudiusza, który kategorycznie zakazał tych małżeństw. Swoje nieposłuszeństwo biskup przypłacił życiem. Przed egzekucją przekazał córce strażnika więziennego, w której się zakochał, kartkę z napisem: „Od Twojego Walentego”. Stąd się wzięła tradycja pisania i wysyłania kartek walentynkowych podpisanych właśnie w ten sposób.