reklamy
Reklama
Czwartek, 11 czerwca
10°C Jelenia Góra
reklamy

Podatniku, podziel się procentem

Audio

Czytaj na głos

Autor: AGA 2 min czytania

Do końca kwietnia można przekazać jeden procent podatku dochodowego na konto organizacji pożytku publicznego. W tym roku podatnicy mają ułatwione zadanie – wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wskażą, komu chcą podarować pieniądze, a resztą zajmie się fiskus.

Zmiana zasad obowiązuje od 1 stycznia 2007 r. Jej celem było uproszczenie mechanizmu przekazywania części podatku tak, aby to urząd skarbowy dokonywał wpłaty na rachunek bankowy danej organizacji. Wcześniej sam podatnik musiał wpłacać część podatku, zadbać o dowód wpłaty, a następnie wykazać przekazaną kwotę w zeznaniu PIT.

– Teraz podatnik nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. Wystarczy tylko, aby zadeklarował się w zeznaniu, a resztą zajmiemy się już my. Cel jest szczytny, więc zachęcam jeleniogórzan, aby podzielili się podatkiem. Sam robię tak już od kilku lat – mówi Jan Krzyżak, naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze.

Zaznacza jednak, że w jednym zeznaniu podatkowym mamy prawo do wpisania jednej organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać część swojego podatku. Jednak w sytuacji, gdy składamy kilka zeznań podatkowych, w każdym możemy wpisać już innego obdarowanego.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że z możliwości przekazania 1% korzysta wciąż mała liczba Polaków. W 2006 roku (rozliczając się za rok 2005) skorzystało z niej jedynie około 4,85 procent ogółu podatników. Organizacje pożytku publicznego mają nadzieję, że powstałe uproszczenia wpłyną na zwiększenie tej liczby.

Informacje teleadresowe organizacji pozarządowych posiadających status pożytku publicznego z siedzibą w Jeleniej Górze znajdują się na stronie internetowej www.jeleniagora.pl (link “organizacje pozarządowe” – stowarzyszenia zarejestrowane na terenie Miasta Jelenia Góra). Wykaz organizacji dostępny jest również w siedzibie urzędu skarbowego: w Sali Obsługi Podatnika (pok. 28, stanowisko nr 3, parter budynku) oraz w punkcie informacyjnym (pok. 29, parter budynku).

Jak to zrobić? Należy wybrać organizację pożytku publicznego, na rzecz której chcemy przekazać 1% podatku, a następnie wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-38. W odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego wpisujemy nazwę wspomnianej organizacji, jej numer KRS i kwotę, którą chcemy przekazać (nie może przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).

Podatnik może także zamieścić dodatkowe informacje, dotyczące jego preferencji co do rozdysponowania środków z 1% przez organizację pożytku publicznego (np. konkretny cel), w rubryce “Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”. Urząd Skarbowy przekaże następnie łączną kwotę, którą podatnicy przekazali danej organizacji, na jej konto.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na stolarni/ produkcja Szukamy do pracy na produkcję leżaków i tartak Wojcieszyce Więcej informacji udzielę telefonicznie Wymiana piecy, kotłów gazowych, montaż instalacji, serwis NOWOCZESNE OGRZEWANIE BEZ KOMPROMISÓW Profesjonalna wymiana kotłów i pieców gazowych | Montaż | Serwis Już od 24 lat pomagamy naszym klientom t… Zatrudnimy Koordynatora projektów Euroregion Nysa zatrudni osobę na stanowisku Koordynatora/ki projektów do obsługi projektów/wnioskodawców niemieckich w Programie Interreg Fundusz Ma… Elektryk / Elektromechanik „Rauschert” Sp.z o.o. Sp.k. z siedzibą w Mysłakowicach jest firmą z kapitałem niemieckim o długoletniej tradycji w produkcji ceramiki technicznej. Pr… Operator maszyn produkcyjnych oraz pakowacz gotowego produktu - produkcja tulei papierowych Firma Corful zatrudni do pracy na stanowisku: operator maszyn produkcyjnych oraz pakowacz gotowego produktu - produkcja tulei papierowych. Praca w…

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka