Dawno nie było takiej wystawy w Muzeum Karkonoskim, w którym od dziś można zobaczyć obrazy pędzla mistrzów epoki fin de sieclu i początków poprzedniego stulecia: Wojciecha Weissa oraz Aneri Ireny Weissowej. Ekspozycję otworzyła wnuczka Autorów – Zofia Nowina–Konopka Weiss.
„Piękno do mnie przyszło” to dwuznaczny tytuł wystawy, której wernisaż odbył się dziś w Muzeum Karkonoskim. Jak powiedziała wnuczka Wojciecha Weissa, te słowa miał on wypowiedzieć, kiedy poznał swoją przyszłą żonę Aneri Irenę. Kobietę oszołamiającej urody. To ona stała się przyczyną zmiany jego stylu – porzucił dekadenckie nastroje – a także inspiracją i Muzą artysty.
Ale piękno „przyszło” też do Muzeum Karkonoskiego w postaci płócien i obrazów o rzadko spotykanej wartości estetycznej. – Wystawę zorganizowano w 2007 roku w Wilanowie. Jeździ tak po różnych muzeach w Polsce – mówiła wnuczka Wojciecha Weissa, która opowiedziała fragment rodzinnej historii, jak to jej babcia – jako młoda kobieta – pragnęła studiować malarstwo, ale niewiast wówczas na akademię nie przyjmowano. Trafiła więc na prywatne zajęcia do pracowni Wojciecha Weissa. Ciąg dalszy znamy…
Na wystawę w Muzeum Karkonoskim nie składają się wszystkie dzieła, które obejmuje ekspozycja wilanowska. A to ze względu na ograniczoną powierzchnię placówki. Ale i tak warto zobaczyć te obrazy. Głównie przedstawiają portrety Aneri Ireny pędzla samego Mistrza. Modelka jest przedstawiona w różnych sytuacjach, w różnej kolorystyce, ale z niezmiennym pięknem. Są też autoportrety samego Weissa, scenki rodzajowe, krajobrazy.
– To nasza propozycja na wakacje – podkreśliła szefowa Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła. – Mam nadzieje, że spotka się z równie dobrym przyjęciem jak poprzednia wystawa „Na szkle malowane” – dodała. Podziękowała za przybycie parlamentarzystom: Marzenie Machałek i Marcinowi Zawile, a także zastępcy prezydenta Jerzemu Łużniakowi. Na wernisaż dotarł z Jakuszyc Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów.
Pojawił się też Jacek Gawroński, dyrektor wydziału kultury urzędu wojewódzkiego, który wyróżnił etnografkę Halinę Słomską, cenionego pracownika Muzeum Karkonoskiego, nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego.