
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.
Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.
Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.
Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.
KUP SUBSKRYPCJĘ
Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.
Zobacz jak odblokować
To projekt, który realizuje we Wrocławiu od kilku lat - Podwórko imienia wszystkich mieszkańców zaczynał się działaniami abstrakcyjnymi, artystycznymi, a obecnie jesteśmy na etapie przebudowy podwórka razem z mieszkańcami, bo wszyscy się zaangażowali i zintegrowali - podkreśliła Iza Rutkowska, prowadząca ostatni wykład, która przyznaje, że najwięcej czasu zajęło przekonywanie ludzi, że warto zrobić coś razem. - Jak już się poznali, to przekonali się, że sąsiedzi nie są tacy źli - dodała.
Wybór przestrzeni (Otwartej Papierni) i miasta (Jeleniej Góry) nie jest przypadkowy. To miasto, które jest modelowym przykładem wielkiego potencjału pracy z dziedzictwem, a z doświadczenia wiemy, że artyści, projektanci, badacze kultury są pierwszymi, którzy wchodzą do zaniedbanych obszarów. Otwarta Papiernia to miejsce, które jest dokładnym odzwierciedleniem tego, jaką mamy wizję wobec takiej przestrzeni oraz dlaczego należy dbać i jest ono elementem dziedzictwa kulturowego - powiedział Krzysztof Bielaszko z Fundacji Ładne Historie.
Samorządowe czy państwowe instytucje kultury mają swoje strategie działania opracowane z urzędem, a oddolne inicjatywy są bardziej reakcyjne i otwierają nowe obszary i pola działania, pozwalające na eksperymenty, wolność. Jest większa akceptacja na ewentualne błędy czy porażki. Dlatego tak ważna jest praca z mieszkańcami, a nie dla nich, bo wtedy oni współtworzą kulturę - dodał przedstawiciel fundacji, który nie kryje, że będą kolejne wspólne działania z Otwartą Papiernią.
Otwarta Papiernia bardzo mi się podoba, zrobiła na mnie wrażenie. Czuć bardzo dobrą energię - dodała I. Rutkowska.