Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zadanie pn.: "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Jelenia Góra" z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa I.
Całe zadanie opiewa na 120 mln złotych, z czego dofinansowanie z unii wyniesie 61 mln 800 tys. zł, 17 mln zł będzie pochodziło z budżetu miasta i pozostała kwota ze środków Wodnika. W ramach prac wykonane zostanie 50 km kanalizacji, 22 km wodociągów i modernizacja oczyszczalni ścieków.
- Po zrealizowaniu tego zadania Jelenia Góra, z wyjątkiem Jagniątkowa i Goduszyna, będzie w stu procentach skanalizowana – mówi Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik.
Skanalizowanie całego miasta potrwa do 2015 roku, do kiedy Polska zobowiązała się posiadać formę odprowadzania ścieków zapewnione w aglomeracjach ściekowych powyżej 15 tysięcy mieszkańców, do których należy Jelenia Góra. To pozwoli na podwyższenie standardu życia mieszkańców, ale i na uniknięcie kar, jakie Jelenia Góra musiałaby zapłacić, gdyby ta inwestycja nie została zrealizowana.
- Skanalizujemy te rejony miasta, które nie posiadają kanalizacji. Będzie to m.in. Sobieszów i ulice Chałpińskiego, Bronka Czecha i inne, w sumie około 12 km kolektorów sanitarnych. Inwestycje pojawią się również w Cieplicach w rejonie ulicy Zjednoczenia Narodowego. Prace będą prowadzone też na ulicach Karola Miarki i Osiedlu Pomorskim. Następnie zajmiemy się rejonem Osiedla Robotniczego, gdzie są bulwary nad Młynówką i może tam powstać bardzo ładny kawałek miasta oraz ulicą Rodzinną. Część środków zostanie wykorzystana na modernizację sieci wodociągowej oraz na II etap rozbudowy oczyszczalni ścieków.
Wodnik z rozpoczęciem inwestycji nie czekał do podpisania umowy. W minionym roku przy finansowaniu miasta i własnych środków wykonał natomiast prace projektowe za niemal 600 tysięcy złotych.