Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 15 maja
Imieniny: Zofii, Jana
Czytających: 11776
Zalogowanych: 120
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pomiędzy realizmem a surrealizmem

Wtorek, 4 października 2016, 6:57
Aktualizacja: Środa, 5 października 2016, 17:07
Autor: Manu
Jelenia Góra: Pomiędzy realizmem a surrealizmem
Fot. Teatr im. Hauptmanna w Zittau
W ubiegły poniedziałek (3.10) na scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, w ramach 46. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, Gerhart–Hauptmann–Theater Görlitz–Zittau z Zittau (Niemcy) zaprezentował spektakl “Alois Nebel” (z napisami w języku polskim) na podstawie powieści graficznej Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99, w reżyserii Stefana Wolframa.

Teatr im. Gerharta Hauptmanna z Zittau zaproponował publiczności nietuzinkowy spektakl. “Alois Nebel” jest teatralną adaptacją (dramaturgia: Gerhard Herfeldt) kultowego komiksu Jaroslava Rudiša i rysownika Jaromíra Švejdíka, tworzącego pod pseudonimem Jaromír 99. Wydany przez Zin Zin Press, ukazał się wcześniej jako wydanie zbiorowe, w serii trzech komiksów: “Weissbach”, “Dworzec główny” i “Złote Góry”. Filmowa wersja z 2011 roku, gdzie posłużono się metodą rotoskopii, w reż. Tomáša Luňáka z Miroslavem Krobotem w roli tytułowej uhonorowana została Europejską Nagrodą Filmową.

Historia rozgrywa się na stacji kolejowej. Tytułowy bohater, Alois Nebel (przekonujący Tilo Werner) to kolejarz z Białego Potoku, czeskiej miejscowości w pobliżu granicy Polski i Niemiec. Pracuje jako dyspozytor kolejowy na małej stacji na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim. Czasami ogarniają go mroczne wspomnienia. Są to sceny z bolesnej historii Europy – II wojna światowa, zajęcie Sudetów przez wojska hitlerowskie, najazd wojsk Układu Warszawskiego, upadek muru berlińskiego... Powracają także sceny z dzieciństwa. W swoich wspomnieniach Nebel spotyka różne postacie. Wśród nich jest ofiara brutalnego powojennego wygnania ludności niemieckiej - piastunka Dorothee (Martha Pohla), a także zwrotniczy Wachek (Klaus Beyer) i jego ojciec (Ludvik Kavin).

Spokojną atmosferę zakłóca niemowa (Grzegorz Stosz), który przekracza granicę z siekierą w ręku, aby pomścić matkę. Osobiste dramaty Aloisa Nebela doprowadzają go do załamania nerwowego i terapii w szpitalu psychiatrycznym we wschodnich Sudetach. W finale przedstawienia bezdomny Nebel na dworcu głównym w Pradze spotyka swoją prawdziwą miłość - Kvĕtę (Patricia Hachtel), która pracuje w dworcowej toalecie.

Przedstawienie Teatru im. Gerharta Hauptmanna z Zittau ukazuje nam proces rozpadu osobowości poprzez presję psychiczną nieustannego zagrożenia. Reżyser Stefan Wolfram dokładnie i precyzyjnie przeniósł powieść graficzną na scenę. Jest więc pole gry, postacie i scenariusz przebiegu zdarzeń. Na pochwały zasługuje gra aktorska całego zespołu, m.in. niezłym epizodem zaznaczył swą obecność Riccardio Giagnorio jako barman Šokin.

Sonda

Na kogo zamierzasz głosować w niedzielnych wyborach prezydenckich?

Oddanych
głosów
254
Bartoszewicz Artur
0%
Biejat Magdalena
6%
Braun Grzegorz
7%
Hołownia Szymon
2%
Jakubiak Marek
1%
Maciak Maciej
2%
Mentzen Sławomir
13%
Nawrocki Karol
19%
Senyszyn Joanna
2%
Stanowski Krzysztof
1%
Trzaskowski Rafał
37%
Woch Marek
1%
Zandberg Adrian
0%
Nie wiem na kogo zagłosuję
4%
Nie głosuję wcale - nie interesuje mnie politka
5%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Putin spotka się z Zełeńskim i rozejm w wojnie handlowej USA–Chiny
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Karkonosze
Majowa niespodzianka w Karkonoszach – spadł śnieg
 
Polityka
Karol Nawrocki w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Podwale – miejsce odpoczynku, pamięci i… posiłków
 
Aktualności
10 biletów do cyrku dla Czytelników
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group