Główne zadanie Rady to działanie na rzecz wzmocnienia i rozwoju regionalnych polityk. Dodatkowo wspierać będzie ona inicjatywy zmierzające do poprawy jakości życia, zwiększenia aktywności obywatelskiej kobiet w szczególności poprzez proponowanie nowych rozwiązań i inicjowanie zmian w obszarze opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy działalności oświatowej. Inicjatorzy powołania Dolnośląskiej Rady Kobiet podkreślają, że głos pań powinien być słyszany wyraźniej, dlatego tak ważne jest powoływanie podobnych inicjatyw na każdym szczeblu jednostek samorządu terytorialnego.
To ważny moment, bo w ten sposób otwieramy dyskurs społeczny dotyczący spraw kobiet - mówi Natalia Gołąb, członkini zarządu województwa. - Chcemy wspierać inicjatywy odnoszące się do walki z nierównościami, dyskryminacją czy przemocą wobec kobiet, a jednocześnie walczyć o wyrównywanie szans. Zależy nam także na komunikowaniu się z innymi podmiotami wspierającymi kobiety.
Na Dolnym Śląsku działa wiele rad kobiet skupionych wokół gmin i powiatów. Na poziomie wojewódzkim dopiero zaczynają one powstawać. Dolnośląska Rada Kobiet jako ciało opiniująco - doradcze, konsultacyjne oraz inicjujące powołana została do reprezentowania środowiska kobiet w samorządzie województwa dolnośląskiego.
Jako parlamentarzystka aktywnie działająca w Sejmie na rzecz równości kobiet, bardzo się cieszę, że możliwe będzie przeniesienie tego dyskursu na poziom samorządowy - mówi Izabela Bodnar, posłanka na Sejm RP. Chcemy aktywizować kobiety, pilnować ich praw i podsycać inicjatywy.