Proponowane zmiany do ustawy o PIT- ach przez ministerstwo finansów zatwierdziła już rada ministrów. Jeśli propozycje ostatecznie wejdą w życie, pracownicy – podatnicy nie będą musieli samodzielnie składać PIT – ów za 2009 rok. Zrobi to za nich pracodawca – płatnik. Uwzględni on również należne pracownikowi dwie ulgi: internetową odliczaną od dochodu i ulgę prorodzinną, odliczaną od podatku. Pracodawca, wypełniając deklarację podatnika, wskaże również organizację pożytku publicznego, dla której pracownik będzie chciał przekazać 1 proc. swojego podatku.
Dotychczas, każdy pracownik, który chce być rozliczony za pośrednictwem pracodawcy, musi złożyć oświadczenie PIT-12.
Nie zawsze jednak PIT- y za pracownika rozliczy pracodawca. W kilku okolicznościach będzie on z tego obowiązku zwolniony. Tak się stanie, kiedy pracownik złoży mu oświadczenie, że sam chce się rozliczyć oraz gdy uzyskuje on dochody z kilku źródeł. W tych przypadkach podatnik będzie musiał złożyć roczne zeznanie podatkowe samodzielnie.
Usługa nie będzie darmowa
Nowe przepisy przewidują, że za dodatkowe obowiązki pracodawca będzie mógł pobrać sobie opłatę:
● 0,35 proc. kwoty pobranych podatków w odniesieniu do płatników sporządzających roczne obliczenie podatku traktowane na równi z zeznaniem (PIT-40),
● 0,4 proc. kwoty pobranych podatków w odniesieniu do płatników sporządzających roczne obliczenie podatku traktowane na równi z zeznaniem (PIT-40) i przesyłających to zeznanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.