Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11503
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Przeklęte drogi

Czwartek, 2 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 2 sierpnia 2007, 9:57
Autor: ROB
Kotlina Jeleniogórska: Przeklęte drogi
Fot. Archiwum
Urząd marszałkowski nie dał pieniędzy na remonty podjeleniogórskich traktów.

Niemal codziennie na drogach dojazdowych do Jeleniej Góry dochodzi do wypadków. Urząd marszałkowski nie widzi problemu: na modernizację tras w tym roku przekazał... dziesięć razy mniej pieniędzy niż w ubiegłym! Do tego kierowcy, nie zważając na fatalne warunki, jeżdżą nieostrożnie. Nadzieją na powstrzymanie ułańskiej fantazji są tylko fotoradary.

Możemy zapomnieć o remoncie którejkolwiek z dróg okolicach Jeleniej Góry. Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich zakwalifikował do naprawy jedynie trzy odcinki w naszym regionie o łącznej długości trzech kilometrów! Na to przeznaczy ok. dwóch milionów złotych, czyli ok. dziesięć razy mniej, niż przed rokiem.

Dla porównania, w ubiegłym roku w naszym regionie zmodernizowano 25 kilometrów tras. W tym roku planowana jest naprawa odcinków dróg: przed Lwówkiem Śląskim, między Bolesławcem a Szprotawą oraz w okolicach Węglińca. To wszystko. W okolicach Jeleniej Góry nie zostanie wymienione nawet 100 metrów asfaltu.

– Pan żartuje – nie mógł uwierzyć naszemu reporterowi Marian Warchoł, kierowca z Jeleniej Góry. – To jest właśnie Polska. Zbliża się Euro 2012, chcemy przyciągnąć turystów. Jak mają tu przyjechać, skoro po naszych drogach nie da się jeździć?
– To jest tak jak z tym wypadkiem autokaru z pielgrzymami. Dopiero po fakcie planuje się zmianę przepisów. Jak ktoś zginie na drodze, znajdą się pieniądze na remont – dodaje Łukasz Strąk.

Potrzeb jest mnóstwo. Pilnego remontu wymaga droga dojazdowa do Karpacza, na odcinku w okolicach Miłkowa. Jazda z prędkością więcej niż 60 km na godzinę może się skończyć urwaniem koła. Niebezpieczna jest trasa do Legnicy, przez Świerzawę. I to nie tylko z powodu zakrętów, ale i niezliczonej liczby dziur i łat. Nie ma miesiąca, by na tej drodze nie doszło do wypadku.
Niebezpiecznie jest też na drodze wojewódzkiej w okolicach Podgórzyna. Tam w ubiegłym roku zdarzył się śmiertelny wypadek.

– Robimy, co możemy, ale pieniędzy jest mało – przyznaje Zbigniew Boboryko, kierownik oddziału ZDW w Jeleniej Górze. Jak twierdzi, są inne sposoby na poprawę bezpieczeństwa niż wymiana nawierzchni.
– Otrzymaliśmy pozwolenie na wycięcie kilkudziesięciu drzew przy drodze z Jeleniej Góry do Legnicy. Usuniemy te, które ograniczają widoczność lub też ich korzenie niszczą nawierzchnię – mówi.
ZDW ma pieniądze na bieżące naprawy, czyli w praktyce – wstawianie łat. Ale to nie załatwia problemu.

– Przygotowaliśmy już wystąpienie do marszałka w tej sprawie – zapewnił nas Marcin Zawiła, radny sejmiku województwa dolnośląskiego. – Wraz z Jerzym Pokojem chcemy wyjaśnić, dlaczego nie będą remontowane drogi w okolicach Jeleniej Góry.
Jak twierdzi, należy dokonać przeglądu inwestycji drogowych na Dolnym Śląsku, które zostały w tym roku zakwalifikowane do realizacji.
– Być może któreś z nich zostaną wstrzymane i nastąpi przesunięcie środków. Wówczas można by było naprawić którąś z naszych dróg – wyjaśnia radny Zawiła.

Przyznaje, że dwa miliony złotych to bardzo mało. Dlaczego radni wcześniej się tym nie zajęli? – Rok 2007 ogólnie nie jest dobrym rokiem dla inwestycji drogowych – tłumaczy rajca. – Skończyły się pieniądze z dotychczasowych funduszy unijnych. A nowe fundusze dopiero startują. Z tego, co wiem, droga z Jeleniej Góry do Legnicy została wpisana do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pod względem remontów będzie o wiele lepiej – stwierdził.
Oby!

<b> Na piratów fotoradar </b>
Zdaniem policji zła nawierzchnia dróg jest poważnym problemem, ale należy też zwrócić uwagę na nieostrożność kierowców. &#8211; Jeśli będą jeździć wolniej, to i wypadków będzie mniej &#8211; mówi Krzysztof Brodowski, zastępca naczelnika sekcji ruchu drogowego KMP w Jeleniej Górze. &#8211; Cały czas walczymy z piratami drogowymi. W newralgicznych miejscach przy drogach ustawiamy fotoradar. Nasz samochód wyposażony w wideorejestrator jeździ nawet nocą. A i często używamy zwykłego radaru.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
619
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group