Przypomnijmy. Wybudowana w 2010 roku oczyszczalnia w mieście pod Szrenicą wymaga pilnej modernizacji. Jej wydajność jest niewystarczająca dla aktualnych potrzeb karkonoskiego kurortu, zwłaszcza w sezonie turystycznym. W związku z tym od kilku lat gotowy jest plan jej modernizacji. Przewiduje on zwiększenie przepustowości z obecnych 2000 metrów sześciennych ścieków przerabianych na dobę do 4000. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 20 mln zł.
Niestety mimo że KSWiK dysponuje projektem rozbudowy oczyszczalni oraz wszystkimi wymaganymi prawem uzgodnieniami i zgodami koniecznymi do rozpoczęcia inwestycji, to jej realizacja przez kilka miesięcy stała pod znakiem zapytania. Działo się tak gdyż dwaj z sześciu udziałowców spółki wodno - kanalizacyjnej - Podgórzyn i Piechowice - nie wyrażali zgody na zawarcie przez KSWiK umowy pożyczki z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska będącej źródłem finansowania wartego około 22 milionów zadania. Oba samorządy stawiające veto inwestycji pod Szrenicą zadeklarowały też chęć opuszczenia KSWiK i założenia własnych spółek wodno – kanalizacyjnych.
Impas udało się przełamać dzięki podzieleniu inwestycji na etapy o wartości do 5 milionów złotych. Kwota ta jest o tyle istotna, że jest wartością graniczną zobowiązań, na zaciągnięcie których spółka KSWiK nie potrzebuje większości 3/5 gmin będących jej udziałowcami lecz jedynie zwykłej większości czyli 4 z 6 głosów za. Taki też był wynik głosowania nad udzieleniem zgody na zaciągnięcie przez KSWiK pożyczki na pierwszy etap modernizacji.
To wielka ulga, że ta inwestycja wreszcie się rozpocznie – mówi prezes zarządu KSWiK Dariusz Daraż. - W skład pierwszego etapu modernizacji oczyszczalni ścieków wejdą elementy inwestycji najistotniejsze ze względów ekologicznych. Będzie to między innymi budowa nowego osadnika wtórnego, komory przelewowej oraz montaż separatora piasku. Wkrótce złożymy nowy wniosek o pożyczkę do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Myślę, że procedura jego rozpatrywania potrwa 4 – 5 miesięcy, co oznacza, że prace modernizacyjne ruszą w pierwszym kwartale przyszłego roku.