Środa, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 9760
Zalogowanych: 95
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Przenieśli Tatry w Karkonosze

Piątek, 21 maja 2010, 14:31
Aktualizacja: 14:31
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Przenieśli Tatry w Karkonosze
Fot. Karolina
Wnętrze Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie od wczoraj jest nie do poznania. Wszystko to za sprawą wystawy pt. „Tatry – czas odkrywców”. Zbiory zostały przywiezione z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Z powodu powodzi zabrakło pod Szrenicą gości z Tatr, którzy mogliby najwięcej opowiedzieć o tej wyjątkowej wystawie.

Przygotowanie ekspozycji pochłonęło wiele czasu i energii pracowników muzeum w Szklarskiej Porębie. – To była trudna wystawa, ponieważ nie budowaliśmy jej od podstaw. Dostaliśmy ją z gotowym scenariuszem, co jest trudniejsze do zrealizowania – powiedziała Bożena Danielska, kierownik domu Hauptmannów. Wystawie towarzyszyły ciągłe trudności, łącznie z brakiem prądu w dniu jej otwarcia. Organizatorzy poradzili sobie i z tym problemem, podkreślając niektóre ekspozycje płomieniem świec.

Efekt zaskoczył wszystkich. Przepiękna wystawa, przygotowana z okazji 120-lecia funkcjonowania Muzeum Tatrzańskiego, zachwyca prostotą i ciekawymi obiektami. Można tam znaleźć więcej przedmiotów z życia codziennego górali niż wielkie malarstwo. Całość dopełniają zbiory ziół doktora Tytusa Chałubińskiego oraz pamiątki po Janie Gąsienicy Sabale. Bardzo ciekawym eksponatem jest aranżacja pasterskiego szałasu, oddającego rzeczywiste wymiary.

– Jest to jedna z droższych wystaw Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, ale myślę, że było warto – powiedziała dyrektor MK Gabriela Zawiła. Autorką aranżacji wszystkich eksponatów jest Teresa Kępowicz. Za sprawą wyłączonego prądu zabrakło góralskiej muzyki, ale pojawiła się góralka w tradycyjnym stroju. Wielu mieszkańców Szklarskiej Poręby dziwiło się na wiadomość o wystawie, poświęconej właśnie Tatrom. Świadczy to o przeroście regionalizmu, odcinaniu się od innych kultur, nawet tak bliskich, jak polska kultura górska.

Zdaniem B. Danielskiej ta wystawa pomoże zapoznawać ludzi z innymi regionami. Trzeba pamiętać, że po II wojnie światowej bardzo wiele osób przyjechało na tutejsze tereny z okolic Nowego Sącza. Duże środowisko takich ludzi funkcjonowało choćby w Kamiennej Górze. – Ta wystawa uczy jak można kochać góry, w których się żyje. Jak je można promować i cieszyć się nimi – podkreślała Gabriela Zawiła.

To właśnie na naszych terenach turystyka rozwinęła się szybciej niż w Tatrach. Wystawa jest także inspiracją dla muzeum, aby w przyszłości zaprezentować ekspozycję, poświęconą rozwojowi tutejszych gór. Obecna wystawa jest jedną z tych, które można zwiedzać kilkukrotnie, za każdym razem odkrywając w niej coś nowego i nadzwyczajnego. W Szklarskiej Porębie będzie można to zrobić do 29 sierpnia br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jadąc samochodem zdarza Ci się "siedzieć komuś na zderzaku"?

Oddanych
głosów
264
Tak, często, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.
5%
Zdarza się, ale rzadko, jest to zależne od okoliczności.
22%
Nie, nigdy nie podjeżdżam zbyt blisko auta jadącego przede mną.
73%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group