– W szeregach policji jeleniogórskiej służą trzy owczarki niemieckie. Dwa z nich wykorzystane są do czynności patrolowo-tropiących a jeden został przeszkolony do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych – mówi nadkom. Edyta Bagrowska.
Jednak zanim pies stanie się zwierzęciem służbowym, musi zostać przeszkolony. Kurs odbywa się w Zakładzie Tresury Psów w Sułkowicach, który podlega pod Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W szkoleniu psa obowiązkowo uczestniczy przewodnik.
Podczas zajęć przewodnik i jego podopieczny poznają się i nabierają do siebie zaufania. Przewodnik opiekuje się czworonogiem do końca jego służby w policji, która trwa około 8 do 9 lat. Nie wyklucza się takich sytuacji, kiedy psu przedłuża się służbę ze względu na kondycję i dobry stan zdrowia.
Co roku przeprowadza się atestację psów służbowych, czyli ocenia się jego dalsza przydatność. – Jeżeli zwierze nadaj się do dalszej służby otrzymuje atest na rok w zakresie swoje specjalności – dodaje nadkom. Edyta Bagrowska. W skład komisji wchodzą: przedstawiciel Zakładu Tresury Psów w Sułkowicach oraz koordynator z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Doborem psów do służby zajmuje się koordynator Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. – Najlepiej w służbie sprawdzają się owczarki niemieckie, ale czasami trafiają do nas labradory i rottweilery. Po zakończeniu służby najczęściej pies bezpłatnie przekazywany jest przewodnikowi. Oczywiście, jeśli ten wyrazi wolę opieki nad zwierzęciem – usłyszeliśmy.
Wczoraj wszystkie psy otrzymały atestację na kolejny rok w zakresie swojej specjalności.