Konferencja odbywała się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W czterech salach trwały prezentacje i panele dyskusyjne dotyczące potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.
Targi odwiedziło ponad 1000 osób z całej Polski, którzy mieli szanse wzięcia udziału w jednym z paneli tematycznych dotyczących: współczesnej medycyny w służbie odzyskiwania widzenia; wychowania, kształcenia oraz rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących; wsparcia dla innowacji w dziedzinie niwelowania skutków niepełnosprawności wzroku oraz współczesnych wymogów dotyczących instytucji i organizacji społecznych. W tym samym czasie odwiedzający targi mogli obejrzeć wystawy tematyczne poświęcone działalności instytucji i Organizacji Pożytku Publicznego, „Świat dotyku i dźwięku” oraz bogatą prezentację nowoczesnych technologii ułatwiających codzienne życie osób niewidomych i niedowidzących.
Wśród prezentowanych urządzeń dużym zainteresowaniem cieszyła się przystawka do okularów rozpoznająca twarze i czytająca tekst, powiększalniki tekstu oraz lupy elektroniczne, „gadające wagi”, urządzenie do rozpoznawania kolorów i wiele innych innowacji technologicznych, o których jak się wydaje środowisko inwalidów wzroku nie ma pojęcia. Na targach, oprócz innych organizacji pozarządowych, był obecny także Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.
Zgłosiliśmy – mówi Remigiusz Stefaniak z KSON - chęć zorganizowania podobnej wystawy w Jeleniej Górze, w roku 2020. Inauguracja Konferencji miała miejsce w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie Kapituła Ogólnopolskiego Plebiscytu Idol 2019 rozdała tegoroczne nagrody.
W kategorii Media trzecie miejsce zdobyło Radio KSON, a wyróżnienie w imieniu Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i zespołu redakcyjnego odebrali: Remigiusz Stefaniak i Rafał Kondraciuk z Radia KSON. Warto zauważyć, że tą internetową rozgłośnię radiową w znacznym stopniu tworzą osoby niedowidzące, które często w swoich audycjach poruszają sprawy wyrównywania szans dla inwalidów wzroku. Radio nadaje w cyklu 24 godzinnym prezentując pięć premier tygodniowo.
Staramy się – mówi Rafał Kondraciuk – dotykać najbardziej istotnych elementów życia w Jeleniej Górze, regionie, ale i w kraju. To radio informacyjne przekazujące również najważniejsze treści dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, łącznie z komunikatami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i innych krajowych oraz regionalnych instytucji państwowych.
Dużym sukcesem Radia KSON było pozyskanie dofinansowania na realizację projektu „Przez media do stabilności, bezpieczeństwa i integracji we wszystkich aspektach życia”, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Zdobyte dofinansowanie daje radiu techniczne i realizatorskie podstawy do dalszego rozwoju rozgłośni.