Obrońcy zwierząt zainteresowali się sprawą po tym jak dwóch nastolatków wrzuciło do sieci szereg filmów, na których zarejestrowane były akty przemocy wobec zwierząt oraz ich złośliwego straszenia i drażnienia. Jak się okazało, wrzucone do sieci nagrania były tylko „wierzchołkiem góry lodowej”. Nieletni prócz bicia psów, kopali je, podduszali, a nawet dopuszczali się wobec nich czynności seksualnych. Jako, że interwencja miała miejsce w mieszkaniu rodziny przebywającej na kwarantannie, inspektorzy DIOZ w trakcie czynności musieli być wyposażeni w specjalne środki ochronne.
Jak się okazuje, sprawa katowanych zwierząt znalazła bardzo nieoczekiwany epilog. Miejska Komenda Policji w Wałbrzychu wystąpiła do miejscowego SANPID – u z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie wymierzenia inspektorom DIOZ kary pieniężnej z tytułu naruszenia zakazu przemieszczania podczas odbioru zwierząt. Przypomnimy, że wiceminister rolnictwa Jan Białkowski w piśmie skierowanym do Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych przekazał, że zakaz przemieszczenia wprowadzony w Polsce obowiązuje m.in. przedstawicieli organizacji, których statutowym działaniem jest ochrona zwierząt.
DIOZ wykonuje swoje uprawnienia w postaci ratowania zaniedbanych zwierząt do czasu, gdy w Polsce nie zostanie ogłoszony stan klęski żywiołowej – czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez obrońców zwierząt. - Podczas prowadzonych interwencji w sprawach bezpośredniego zagrożenia życia zwierząt, nasi inspektorzy stosują wszelkie niezbędne środki ochrony osobistej w celu ochrony własnej, jak i osób, wobec których prowadzone są czynności interwencyjne. Wskazania wymaga, że zwierzęta w naszym kraju nie mogą pozostać bez jakiejkolwiek ochrony faktycznej i prawnej w czasie zarazy. Każdy racjonalnie myślący obywatel doskonale wie, że ciężar ochrony zwierząt spoczywa wyłącznie na organizacjach społecznych. Organy państwa są w tym zakresie całkowicie niewydolne, a ostatnią deską ratunku dla cierpiących istot są wyłącznie przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji prozwierzęcych.
W obronę wolontariuszy z DIOZ zaangażowali się posłowie Lewicy (Krzysztof Śmiszek, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Wiesław Szczepański - przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji, Monika Pawłowska, Robert Obaz). W interpelacji zwrócili się do Mariusza Kamińskiego - ministra spraw wewnętrznych i administracji z wnioskiem o wyjaśnienie sprawy.