Andrzej Mateusiak, reprezentujący Zarząd Oddziału „Sudety Zachodnie” PTTK wyjaśnia, że Chojnik, jako majątek Skarbu Państwa, jest obecnie w trwałym zarządzie PTTK, stąd Towarzystwo prowadzi roboty remontowe na zamku, będącym jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych Jeleniej Góry.
Posadowiona na szczycie wzgórza warownia przyjmuje corocznie dziesiątki tysięcy turystów, więc bezpieczeństwo ludzi odwiedzających zamek jest priorytetem. To tylko pierwszy etap wzmacniania murów, w tym roku będzie prowadzony na 1/3 ich części. Na kwotę remontu – w tym roku ponad 450 tys. zł – złożyło się pospołu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PTTK i Miasto Jelenia Góra. Podobnie będzie w przyszłym roku, w drugim etapie rewitalizacji. Ponad 20 ton stali i cementu, które zostało użyte do tych prac nie będzie widocznych dla przeciętnego obserwatora – Chojnik nie straci wizerunkowo swego średniowiecznego charakteru, skutki procesu budowy będą skutecznie zamaskowane.
Chojnik jest miejscem wyjątkowym w granicach administracyjnych Jeleniej Góry. Wprawdzie nie jest najwyżej położonym, ale całe wzgórze jest terenem Karkonoskiego Parku Narodowego, a na szczyt prowadzą aż trzy szlaki turystyczne – czarny, zielony i czerwony. Z drugiej strony, dzięki życzliwości Parku Narodowego, udało się miejsce pobliskie zagospodarować turystycznie w taki sposób, że zarówno ścieżka rowerowo-nartorolkowa, jak i parkingi ułatwiają wielu turystom i sportowcom dotarcie tuż pod Chojnik, bez konieczności kłopotliwego parkowania aut. Transgraniczne Centrum Turystyki Aktywnej, istniejące w tym miejscu stanowi od kilku lat świetną bazę wypadową w tę część gór.