Wtorek, 29 kwietnia
Imieniny: Bogusława, Hugona
Czytających: 10844
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rok Jelonka

Niedziela, 28 czerwca 2009, 7:57
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 czerwca 2009, 21:58
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rok Jelonka
Fot. TEJO
Już od 12 miesięcy ufundowany przez rotarian i wykonany przez Lewana Mantidze upiększa trakt śródmiejski. Mowa o rzeźbie, pomniczku jelonka, który – odsłonięty 28 czerwca 2008 – był votum na 900–lecie Jeleniej Góry. Stał się jednym z rozpoznawalnych symboli miasta.

Nie wszystkim się spodobał, jak w to w naszym mieście bywa. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie przy jelonku turyści zatrzymują się częściej niż przy którymkolwiek sklepie czy banku, których ostatnio przy ul. 1 Maja mamy przesyt. Robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Jelonek stał się maskotką dla najmłodszych, symbolem Jeleniej Góry.

Zdecydowanie mniej oklepanym niż uwieczniony na znaczku pocztowym Neptun z fontanny na placu Ratuszowym, bo władcę mórz i oceanów spotkać można w wielu innych miastach (Świdnica, Gdańsk), a taki jelonek jest tylko w Jeleniej Górze.

Lewan Mantidze, zżyty z miastem Gruzin, wykonał rzeźbę nietuzinkową: kontrowersyjną, ale sympatyczną. Na pewno jeśli jelonek budzi niechęć, to nie jest to połączone z chęcią zrzucenia go z kamiennego cokołu. Faktem jest jednak, że – biorąc pod uwagę niezliczoną ilość zdjęć wykonaną przez minione 365 dni – jelonek wrósł w miasto.

Zdaniem wielu takich rzeźb w przestrzeni miejskiej trzeba nam więcej. Przez czas jakiś ulicę Długą zdobił pomnik dłuta Waldemara Frączkiewicza, ale miasto nie wyraziło woli zakupu dzieła. I artysta usunął rzeźbę. Pamiętamy też jego „Ludzi stąd”, mężczyzn „cyborgów” z wyrazistymi genitaliami. Jedna z takich rzeźb do dziś stoi bodaj w Gorzowie. W Jeleniej Górze nie przyjęły się.

Pomnik to wbrew pozorom ważny element ulicy. Jeleniogórzanie pamiętają poczciwego krasnoarmiejca z dziewczynką dłuta Jana Serafina, symbol podległości Polski wobec Związku Radzieckiego, który w mniemaniu wielu zatracił swoje ideologiczne znaczenie. Stał się po prostu Iwanem, pod którym pary umawiały się na randki.

W lipcu w Jeleniej Górze swoją rzeźbiarską instalację pokaże Robert Kuśmirowski, zwany fałszerzem rzeczywistości. Co to będzie? Niespodzianka. W planach dalekosiężnych jest wystawienie pomnika Bolesława Krzywoustego, Waldemara Frączkiewicza, którego projekt można było podziwiać podczas ekspozycji „Wokół Jeleniej Góry” w Biurze Wystaw Artystycznych. Rzeźba, a raczej cała instalacja, miałaby ożywić tereny przy Wzgórzu Krzywoustego. Społeczny komitet miał organizować zbiórkę, z której dochód pozwoliłby na wykonanie drogiego (z podświetleniem laserami) dzieła. Póki co w tym temacie zaległa cisza. Czy miastu potrzebne są kolejne pomniki?

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
204
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
39%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
14%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
21%
Różnie, to zależy od pory dnia
26%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Samochód spalił się na Zachodniej
 
Aktualności
Fantastyczne historie nagrodzone
 
Aktualności
Michał najlepszy w tańcu hip–hop
 
Koszykówka
Trwa zwycięski marsz. Jesteśmy mecz od złota I ligi
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group