Uroczystość odbyła się we wtorek, 16 stycznia w Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Wydarzenie podzielone zostało na trzy części.
Na sam początek na scenie zaprezentował się jeleniogórzanin Marcin Wyrostek, a tuż po nim zespół "Kruki i Wrony" z I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze. Druga część to sprawozdanie prezydenta z kadencji 2018-2023. W prezentacji, która zawierała blisko 200 slajdów znalazły się zadania inwestycyjne, projekty społeczne, kulturalne sportowe oraz oświatowe. Sporo miejsca Jerzy Łużniak poświęcił działaniom przeciwko COVID-19, skutkom wojny w Ukrainie czy ubytkom finansowym z tytułu udziału w PIT, które dotknęły samorządy. Po wystąpieniu na scenie zaprezentowali się młodzi, zdolni jeleniogórzanie z Zespołu Placówek Pozaszkolnych Centrum Wspierania Uzdolnień - Artur Veinbergs i Tosia Krajda.
Na koniec przyszedł czas na podziękowania. Pierwsze trafiły do tegorocznych maturzystów Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze, za zaangażowanie w stworzenie niepowtarzalnego Szlaku Jelonka. Kolejne wyróżnienie trafiło do Pana Andrzeja Mateusiaka, który na wniosek prezydenta Jeleniej Góry otrzymał honorową odznakę Ministra Sportu i Turystyki w uznaniu za zasługi na rzecz turystyki.
Po raz trzynasty już przyznane zostały nagrody Prezydenta Miasta za miniony rok. Firmą roku 2023 został jeleniogórski Valmet -
światowy lider w produkcji oraz dostarczaniu zaawansowanych technologii procesowych, automatyki i usług dla branż celulozowej, papierniczej i energetycznej. Firma aktywnie uczestniczy też w programach wspierających lokalne inicjatywy - nie tylko dynamicznie się rozwija, ale także wspiera społeczne inicjatywy na rzecz mieszkańców Jeleniej Góry.
Osobowość Roku 2023- Sławek Gortych - autor dwóch powieści kryminalnych osadzonych w Karkonoszach i regionie jeleniogórskim - „Schronisko, które przestało istnieć oraz „Schronisko, które przetrwało. Jego książki to nie tylko zręcznie prowadzona i trzymająca w napięciu akcja, ale przede wszystkim skarbnica wiedzy historycznej o naszym regionie oraz opisane z pasją karkonoskie krajobrazy.
Organizacja pozarządowa roku - Motocyklowe Karkonosze – to organizacja charytatywna, powstała w 2019 r. zrzeszająca motocyklistów nie tylko z regionu jeleniogórskiego. Jest inicjatorem imprezy Moto Mikołaj oraz Moto Dzień Dziecka, które od lat goszczą w miejskim kalendarzu wydarzeń. Zawsze można również liczyć na ich obecność na festynach oraz piknikach gdzie
z zaangażowaniem wspierają lokalne inicjatywy. Również podopieczni oddziału pediatrii w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej otrzymują, oprócz wsparcia finansowego, pomoc w postaci produktów niezbędnych w codziennej działalności oddziału. Co roku włączając się również do Jeleniogórskiego Sztabu WOŚP pomagają w organizacji i zbiórce środków. Motocyklowe Karkonosze prowadzą także szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Szczególną opieką stowarzyszenie otacza mieszkańców domów dziecka w kotlinie jeleniogórskiej.
Organizacja pozarządowa roku - Jeleniogórski oddział Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. Przy Oddziale Terenowym w Jeleniej Górze funkcjonują dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej, w Kowarach dla 30 osób i Jeleniej Górze dla 20 osób. Towarzystwo organizuje wiele integracyjnych imprez plenerowych, pokazów i wykładów przyczyniając się w istotny sposób do rozwoju rehabilitacji oraz wiedzy o potrzebach i możliwościach osób niepełnosprawnych. Oddział jeleniogórski zrzesza 350 członków którzy działają w 6 kołach samopomocowych.
Na sam koniec spotkania Jerzy Łużniak podziękował wszystkim tym, bez których omawiane podczas gali wydarzenia i inwestycje nie mogłyby się odbyć - radnym- szczególnie Radnym Koalicji Obywatelskiej i Radnemu Nowej Lewicy, swoim zastępcom, sekretarzowi Miasta, skarbnikowi oraz pracownikom Urzędu Miasta, spółek komunalnych, jednostek i zakładów budżetowych Miasta.