Oczywiście to szczegół, który nie może przesądzić o nie uznaniu odpowiedzi z ulicą 1 Maja. Tyle tylko, że trakt dostał takie miano 30 kwietnia 1947 roku, a wcześniej – przez niemal dwa lata – nazywany był ulicą Kolejową. Zauważyło to kilku Czytelników, za co im chwała. A szczęście uśmiechnęło się do pana Marka Kameckiego. Gratulujemy!
– Dzisiejsze zdjęcie to ul. 1 Maja (dawniej chyba Kolejowa) odcinek od ul. Pocztowej (róg z cukiernią "Danuśka) do ul. Górnej gdzie do tej pory na budynku uchował się zegar słoneczny – pisze Internauta o nicku vobis.
– Na zdjęciu widać fragment ulicy 1 Maja, róg ul. Pocztowej. Po lewej stronie jest Hotel Europa i zegar odmierzający czas do dzisiaj. Niewiele się to miejsce zmieniło, nie ma tylko szyn tramwajowych i jest
ładniejsza kostka brukowa. Nawet te roześmiane kobiety mogłyby znaleźć się na dzisiejszej ulicy – zauważa Irena Kaczorowska.
Ciekawie opowiada o fotografii pani Iwona: – Według mnie jest to obecna ul. 1-Maja. Zdjęcie jest zrobione od strony ul. Górnej, w miejscu gdzie łączy się z ul. 1-Maja. Z lewej strony jest już widoczny zakręt do zejścia w dół ul. Górną. Z prawej strony widać w głębi zdjęcia prześwit i jest to ul. Pocztowa.
Ulicą 1-Maja chodziłam w roku 1964 do Szkoły Podstawowej nr 11 - obecnej szkoły nr 7. Właśnie roku 1964 rozpoczęłam naukę w klasie pierwszej. Wówczas kursowały jeszcze tramwaje - szyny tramwajowe widzimy na zdjęciu. Do szkoły miałam "pod górkę" ;-). Mieszkałam na Podwalu i szłam ul. Górną do tego miejsca, gdzie na przedstawionym zdjęciu są te 4 panie a następnie wsiadałam do tramwaju albo szłam dalej ul. 1 Maja i w sklepie, po lewej stronie zdjęcia kupowałam pączki na szkolne śniadanie.
Był to taki mały supersam, bo już wtedy były przy wejściu metalowe koszyczki a jeżeli dobrze pamiętam, to ten sklep nazywał się Miś. Sama jestem bardzo ciekawa, czy pamięć mnie nie myli i jest to właśnie to miejsce, które powyżej opisałam – pisze trafnie typując Czytelniczka.
– Fotografia przedstawia dzisiejszą ulicę 1 Maja w Jeleniej Górze (przed wojną Bahnhoffstrasse, a później Hindenburgstrasse), na wysokości kamienicy nr 5, w której obecnie mieści się restauracja Pizza Hut oraz Hotel "Jelonek" oraz kamienicy nr 7, w której na parterze aktualnie zdaje się trwa remont , obok mieści się placówka Banku Millenium, a przed wojną swoją siedzibę miał zakład fotograficzny Foto - Heinzel. Natomiast w ramach ciekawostki, po drugiej stronie ulicy na parterze dzisiejszej narożnej kamienicy nr 10 (w której obecnie mieści się drogeria "moya") mieścił się Verlag Julius Seifert - wydawca ówczesnych pocztówek (widokówek), z których wiele zachowało się do dnia dzisiejszego – czytamy w mailu od pani Małgorzaty Soból.
Wszystko to prawda. Do tej garści wspomnień dorzućmy jeszcze wzmiankę o barze Jelonek, słynącym swego czasu z dość prostej, ale – podobno – smacznej kuchni oraz piwa (najczęściej lwóweckiego rycerskiego), które – nawet w czasie głębokiego kryzysu nie tylko na rynku browarniczym, tu można było kupić. Powodowało to, że klientela Jelonka zupełnie się różniła od tej, którą dziś można spotkać w Pizzy Hut. Niektórzy panowie uwielbiali dosypywać do butelek z piwem sól, a następnie wlewali w siebie zawartość naczyń (kufli nie było). Sól powodowała, że napitek się pienił i – podobno – pozwalała uniknąć przeziębienia.
Warto też nadmienić, że w latach 90. większość widocznych po lewej stronie budynków została „generalnie” odnowiona (wyburzono ich zaniedbane wnętrza, pozostawiając tylko fasady, a resztę budując od początku). Wtedy zniknęły z krajobrazu miasta choćby niepowtarzalne wnętrza sklepu fotograficznego…
Zwycięzcę konkursu zapraszamy do naszej redakcji (ul. Skłodowskiej-Curie 13/1) po odbiór nagrody, albumu wydawnictwa Oferta. Dziękujemy wszystkim naszym Internautom za udział w konkursie i zapowiadamy następną fotozagadkę, w „niepodległościowy” wtorek, 11 listopada.