Wykład zatytułowany "Aeroklub regionalny na gospodarczej mapie Polski" odbył się w ramach "Festiwalu Przedsiębiorczości" na Uniwersytecie Ekonomicznym w Jeleniej Górze.
Jego autor, Marcin Musiał, syn dyrektora jeleniogórskiego aeroklubu opowiedział o działalności tego typu placówek. Przedstawiając aeroklub jako firmę, rozszerzył słuchaczom pole postrzegania tej jednostki. Wykład był przeznaczony przede wszystkim dla studentów uniwersytetu, ale mogły przyjść na niego również osoby z zewnątrz.
Wykład miał na celu przedstawienie aeroklubu jako firmy, która prowadzi szeroki zakres swojej działalności, nie tylko rozrywkowo – rekreacyjnej, czy szkoleniowej i sportowej. Aeroklub jest bowiem firmą, która świadczy szeroki wachlarz usług, począwszy od patrolowania autostrad, gazociągów, przez zrzucanie szczepionek, a nawet ratowanie ludzkiego życia poprzez poszukiwania osób zaginionych z powietrza czy gaszenie pożarów.
Z leśniczymi patrolujemy również lasy pod kątem zarażenia ich szkodnikiem czy szacowaniem strat po wichurach. Może też pomagać ludziom odpowiedzialnym za ochronę środowiska, w tym za wykrywanie nielegalnych wysypisk śmieci, czy spustów ścieków do rzek, bo to z powietrza widać bardzo dokładnie. Kiedy były klęski żywiołowe, typu powódź, samolot aeroklubu latał z lekarstwami czy pożywieniem. Nie wszyscy widzą, że aeroklub takimi rzeczami się zajmuje.
– Chciałem pokazać słuchaczom, że aeroklub jest firmą naprawdę ważną na rynku, z którą warto współpracować, w którą warto inwestować, w której warto zaistnieć. Natomiast osoby, które uczą się latania, przechodzą bardzo ważną lekcję życia. Uczą się precyzji, odpowiedzialności, bardzo szybkiego myślenia i podejmowania właściwych decyzji – mówi Marcin Musiał, student zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, WGRIT w Jeleniej Górze a także pilot szybowcowy Aeroklubu Jeleniogórskiego.
Wykładowca wspomniał też dzieje AJ. Jako ciekawostkę Marcin Musiał zaznaczył, że przed wojną z jeleniogórskiego lotniska startowały regularne loty pasażerskie. Jelenia Góra natomiast i cała Kotlina Jeleniogórska z Jeżowem Sudeckim (Grunnau), gdzie mieści się fabryka szybowców, która funkcjonuje do dzisiaj, jest miejscem gdzie lotnictwo rozpoczynało swoją działalność.
Funkcjom aeroklubu i jego historii przysłuchiwała się m.in. Wiktoria Dwojak, studentka UE, która pytała referenta o sposób funkcjonowania aeroklubu, prawa i struktury wewnętrzne obowiązujące jego członków.
– Wykład łączy zarówno moje prywatne zainteresowania, jak również niektóre zagadnienia moich studiów. Był to pierwszy wykład, w którym wzięłam udział podczas Festiwalu, ale jest on idealną zachętą, aby pójść na inne tego typu wykłady – mówi Wiktoria Dwojak.
Zdaniem Justyny Szportun i Karoliny Dei (obie studentki 1 roku zarządzania) aeroklub przyczynia się do rozwoju gospodarki i turystyki regionalnej.
Jak podkreśla Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego, niewiele firm wie o szerokim zakresie usług i niewielu z tych usług korzysta. – Wynika to z nieuświadomienia sobie naszych możliwości. Natomiast pieniądze, które my wypracowujemy świadcząc wymienione usługi, idą na dokształcanie kadr, które mamy w aeroklubie. Dzięki temu jesteśmy w stanie dać więcej dobrej wiedzy kadrom, które szkolimy co roku – mówi Jacek Musiał.