Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11515
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Runął mur pod górą Chojnik. Los samowoli

Poniedziałek, 25 lipca 2011, 7:16
Aktualizacja: Wtorek, 26 lipca 2011, 7:31
Autor: Tomy M.
JELENIA GÓRA: Runął mur pod górą Chojnik. Los samowoli
Fot. Tomy M.
Po ostatnich obfitych opadach w Karkonoszach doszło wczoraj do katastrofy budowlanej w Sobieszowie pod Chojnikiem w dolinie rzeki Wrzosówki. Deszcze spowodowały zawalenie się ok. dziesięciometrowej wysokości muru oporowego, co zagroziło budynkom mieszkalnym. Na szczęście nie zostały zniszczone, jednak niebezpieczeństwo wisi na włosku.

Mieszkańcy są przerażeni i zastanawiają się, gdzie się przeprowadzą, gdy budynek się zawali. Mur oporowy, który uległ zawaleniu, był de facto samowolą budowlaną poprzedniego właściciela posesji i został postawiony, aby uchronić przed podmyciem skarpę przez wody rzeki Wrzosówki. Urzędy nie chciały mu pomóc, więc inwestycję wzniesiono samodzielnie i co tu dużo mówić amatorsko. Konstrukcja ta chroniła domy kilkanaście lat przed szkodliwym działaniem rzeki. Sprawą – pomimo monitów – nie zainteresował się administrator rzek w powiecie jeleniogórskim, czyli Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu. W międzyczasie konstruktor samowolnie zbudowanego muru tragicznie zmarł.

Spadkobiercy, załamana śmiercią rodzina, nie wiedzieli co dalej z tym zrobić. Dwa miesiące temu, gdy runęła część tego muru na granicy działek, po posprzątaniu terenu i pozostawieniu skarpy przez obecnych właścicieli oraz sporządzeniu protokołu przez urzędników z Inspekcji Nadzoru
Budowlanego i DZMiUW we Wrocławiu o zagrożeniu, niewiele więcej zrobiono. Obecni właściciele zostali wezwani do sporządzenia ekspertyz budowlanych zarówno muru oporowego jak i swojego budynku.

Ponadto zostali pouczeni o tym że samowolę (mur oporowy) należy zalegalizować, co sprowadza się do wykonania projektu budowlanego oraz przedłożenia go w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Takie pozwolenie wydaje się wtedy nawet dla budowli powstałej dawno temu, pozwala to
nanieść budowlę na mapy geodezyjne itp. Można zapytać, co w tym takiego ciekawego? Otóż to że spadkobiercy nie odziedziczyli żadnego muru: w ich dokumentach spadkowych, mapach geodezyjnych i dokumentacji działki oraz budynku nie ma słowa o murze oporowym!

I nie może być o nim słowa, bo nie znajduje się on w granicach odziedziczonej działki. Rzeka Wrzosówka, nad którą pieczę trzyma Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu, obejmuje w całości również mur oporowy będący samowolą budowlaną. Tak więc obecny właściciel posesji nie ma wręcz prawa prowadzić jakichkolwiek prac na tym terenie.

Morałów z tej opowieści można wyciągnąć wiele, jednak jeden jest najbardziej istotny: to na właścicielu gruntu spoczywa obowiązek i odpowiedzialność za jego stan. Szczęśliwie nikt nie ucierpiał fizycznie w incydencie, nie licząc zniszczonych drzew. Wydaje się, że katastrofa była do uniknięcia, jednak urzędy uprawiając spychologię, mogły się do niej przyczynić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
620
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group