Jak ten proces wygląda od strony technicznej?
Ozonowana woda dostarczana jest do ścieków komorą na terenie oczyszczalni. Ozon wnika do bakterii, następuje ozonoliza, skutkiem czego bakterie są niszczone. Ozon rozkłada się do postaci czystego tlenu wytwarzając tlen atomowy, który wspomaga samooczyszczanie rzeki Bóbr.
Ozonowanie jest rozwiązaniem polegającym na interwencyjnej dezynfekcji zrzucanych ścieków za pomocą ozonu. Zastosowany został mobilny system płukania i dezynfekcji ozonem - SPID. Technologia ta skutecznie eliminuje bakterie przez co radykalnie zmniejszone zostało negatywne oddziaływanie na środowisko.
Zastosowane rozwiązanie opracowane jest przez polską firmę. Technologia posiada certyfikat Ministerstwa Środowiska oraz certyfikat innowacyjności Krajowej Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. Atestowana jest przez Państwowy Zakład Higieny i weryfikowana przez Europejski Program Technologii Środowiskowych EU ETV.
Naprawy krok po kroku
Dziś zamontowano też specjalne siatki wychwytujące większe zanieczyszczenia (tzw. skratki), które pełnią funkcje zalanej w wyniku powodzi kraty wstępnej.
Razem z zamontowanym już kilka dni temu rękawem sorpcyjnym oraz rozpoczętym procesem ozonowania stworzony został skuteczny system w sposób radykalny minimalizujący negatywne oddziaływanie na środowisko.
Cały czas trwają intensywne pracy zmierzające do odzyskania pełnej sprawności procesów technologicznych oczyszczalni.