Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11476
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sherlock Holmes w Zdrojowym

Czwartek, 8 lutego 2018, 6:33
Autor: ZTA
Jelenia Góra: Sherlock Holmes w Zdrojowym
Fot. ZTA
Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze–Cieplicach wielkimi krokami zbliża się do kolejnej premiery. Już w niedzielę (11.02) o godzinie 16.00 zapraszana przedstawienie „Sherlock Holmes, albo Tajemnica Panny Tulli”. Spektakl jest przeznaczony dla widzów w wieku od 10 lat.

Sherlock Holmes to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnej pop-kultury. Popularność powieści Conana Doyle’a była tak wielka, że gdy autor znużony wymyślonym przez siebie bohaterem uśmiercił go w jednym ze swoich opowiadań, „czytelnicy brytyjscy nosili czarne przepaski na znak żałoby. Protesty czytelników spowodowały, że detektyw pojawił się znów…”

„Holmesomania” trwa nieprzerwanie do dziś, wystarczy tylko wspomnieć rozliczne ekranizacje przygód genialnego detektywa, telewizyjne seriale czy teatralne adaptacje. Nic zatem dziwnego, że ten najlepszy na świecie detektyw musiał w końcu pojawić się również na scenie Zdrojowego Teatru Animacji. Karkołomnego zadania przeniesienia przygód mistrza kryminalnej dedukcji na sceniczne deski podjęli się, znani już jeleniogórskiej publiczności, twórcy, których wyobraźnia i kreatywność bliska jest fascynującym horyzontom myślowym geniusza z Baker Street – Michał Derlatka, Michał Dracz, Joanna Sówka-Sowińska. Autorką scenicznej adaptacji jest Joanna Gerigk.

Oto, co o spektaklu mówi reżyser: „Już od lutego na deskach ZTA "Sherlock Holmes, albo tajemnica Panny Tulli", mrożąca krew w żyłach, pełna fałszywych tropów i niedopowiedzeń historia osadzona w londyńskich realiach schyłku XIX w. Będzie wszystko, czego można się spodziewać po klasyce gatunku: jajka na bekonie, five o’clock, double-decker, angielska pogoda, Big Ben i oczywiście Baker Street 221B. A ponadto dużo, dużo więcej!”

Sceniczna historia jest tak zawiła, że nawet realizatorom udało się zmylić samych siebie i pogubić w tropach. Zakończenie okazało się tak nieoczekiwane, że nawet teatralny inspicjent Pan Marian – życiowy racjonalista, co chwilę wykrzykuje: "To być nie może!". Paniom sprzątaczkom, podglądającym próby, też się to nie mieści się w głowach, dyrektor teatru przestał odróżniać fikcję od rzeczywistości – a to generalnie źle rokuje, scenograf oddalił się w niewiadomym kierunku, kompozytor pogubił w nutach, a reżyser - lepiej nie mówić…

Autor: Joanna Gerigk
reżyseria: Michał Derlatka
scenografia: Michał Dracz
muzyka: Joanna Sówka-Sowińska

Występują: Radosław Biniek, Dorota Korczycka-Bąblińska, Rafał Ksiądzyna, Sylwester Kuper, Lidia Lisowicz, Jacek Maksimowicz, Katarzyna Morawska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
618
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group