Trening obejmował zestaw ćwiczeń i zadań, stymulujących różne rodzaje pamięci, takie jak pamięć krótkotrwała, długotrwała, robocza, epizodyczna czy semantyczna. Miał na celu nie tylko poprawić funkcjonowanie pamięci, ale także zwiększyć poczucie własnej skuteczności, poprawić samopoczucie i jakość życia oraz zapobiegać lub opóźnić rozwój chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Warsztaty prowadziła Anna Martynowska-Pietrzyk specjalista ds. organizacji imprez i warsztatów/ animator kultury.
Podczas zajęć można było poznać różne techniki szybkiego zapamiętywania oraz zmierzyć się z rozwiązywaniem przygotowanych zadań i quizów. Prowadząca zwróciła też uwagę na to, jak ważna jest też w stymulacji procesie zapamiętywania odpowiednia dieta oraz aktywny tryb życia. Uczestnicy nauczyli się wykonywania kilku prostych ćwiczeń fizycznych wpływających lepszą koordynację obu półkulową. Dobór ćwiczeń był dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników. Każda z proponowanych gier/zabaw była ciekawa, angażująca ale i zabawna.
Dla seniorów trening pamięci jest ważnym elementem profilaktyki starzenia się mózgu. Niestety, z wiekiem pamięć ulega naturalnemu pogorszeniu, co może wpływać na nasze zdolności poznawcze i emocjonalne. Dlatego ważne jest, aby dbać o pamięć i stymulować ją odpowiednimi ćwiczeniami. Na zajęciach pokazano też, jak można prowadzić taki trening samodzielnie w domu, na przykład: można grać w gry planszowe, krzyżówki, sudoku, memory, czytać książki, uczyć się nowych słów lub języków obcych, oglądać filmy i opowiadać o nich innym, słuchać muzyki i nucić melodie. Ważne jest, aby trening pamięci był regularny. Wszyscy, którzy trenują pamięć, są bardziej otwarci na nowe doświadczenia i ludzi, mają lepsze poczucie humoru i większą pewność siebie.