– Ten budynek nie powinien służyć uczelni. Jest wiele innych obiektów, które można na ten cel przeznaczyć. Nie mamy nic przeciwko politechnice, ale pałac Schaffgotschów powinien być udostępniony turystom. Jest tam piękna, barokowa sala balowa, którą przeciętny gość w zdroju można zobaczyć tylko na zdjęciach i antyczne meble – mówi Małgorzata Turowska, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia.
Jednak filia Politechniki Wrocławskiej, która znajduje się w pałacu Schaffgotschów przy Placu Piastowskim w Cieplicach, nie zamierza przenieść się do campusu akademickiego przy ulicy Podchorążych w Jeleniej Górze.
– Takie było założenie po likwidacji jeleniogórskiego Centrum Szkolenia Radioelektronicznego. Jego obiekty służą Kolegium Karkonoskiemu – przypominają ciepliczanie. Przeprowadzka politechniki być może przyspieszyłaby otwarcie w campusie Uniwersytetu Karkonoskiego, o którym rektorzy trzech jeleniogórskich uczelni mówili trzy lata temu.
Politechnika Wrocławska nie chce przeprowadzki z zabytkowego pałacu w Cieplicach, ponieważ obiekt jest własnością uczelni. Władze nie widzą powodów, aby uczelnia miała pałac opuścić.
– Studenci ożywiają uzdrowiskową część miasta i dają zarobić handlowcom i ludziom, którzy wynajmują im kwatery. Po odejściu części słuchaczy Kolegium Karkonoskiego do Jeleniej Góry, to znacząca liczba: w filii PW studiuje ponad tysiąc osób – usłyszeliśmy w dziekanacie.
Stowarzyszenie Miłośników Cieplic nie ustępuje i wciąż postuluje zmianę zagospodarowania dawnej siedziby rodu właścicieli okolicznych ziem. Są pomysły, aby do pałacu przenieść przechowywane w magazynach zbiory Muzeum Przyrodniczego i Karkonoskiego.
Zdaniem zwolenników takiego rozwiązania, w placówkach nie ma miejsca, aby pokazać wiele cennych eksponatów, które przechowywane są w magazynach. Cieplicki pałac byłby idealnym miejscem dla takiej ekspozycji.
Po 1945 roku w pałacu był przez jakiś czas ośrodek wypoczynkowy dla urzędników Rady Państwa, a potem – wydziały Urzędu Miejskiego Cieplic Śląskich Zdroju oraz szkoła harcerska. Po wcieleniu uzdrowiska w granice administracyjne Jeleniej Góry, zabytek przejęła Politechnika Wrocławska.